Handel i konsumpcja

Debiut Allegro, czyli giełdowe wejście smoka

Potężny wzrost kursu oraz gigantyczne obroty – tak w największym skrócie można podsumować debiutancką sesję handlowej spółki.
materiały

Jeszcze zanim notowania ruszyły widać było, że będzie dobrze: teoretyczny kurs otwarcia sięgał 65 zł, czyli był o ponad połowę wyższy od ceny w IPO (43 zł z przedziału 35-43 zł).

W kolejnych godzinach popyt jeszcze przybrał na sile. Na finiszu sesji jedną akcję Allegro wyceniono na 70 zł, co oznacza niemal 63-proc. zwyżkę i przekłada się na imponującą kapitalizację przekraczającą 70 mld zł.

Zainteresowanie akcjami Allegro podczas debiutanckiej sesji było potężne. W ciągu godziny wartość obrotów sięgnęła imponującego poziomu 1,8 mld zł, a do południa właściciela zmieniły akcje o wartości 2,4 mld zł. Podczas całej sesji obroty na Allegro wyniosły 4 mld zł. Drugi w kolejności CD Projekt miał obroty rzędu niespełna 200 mln zł, a na całym WIG wyniosły one około 1 mld zł.

Allegro w zestawieniu największych krajowych spółek na GPW mocno przeskoczyło dotychczasowego lidera - czyli firmę CD Projekt. Kapitalizacja studia wynosi obecnie niespełna 37 mld zł. Kolejne pozycje w zestawieniu mają: PGNIG (29 mld zł) oraz PKO BP (24 mld zł).

Zanim Allegro zadebiutowało, analitycy szacowali (przy cenie z IPO równej 43 zł), że w WIG20 spółka będzie mieć ponad 6 proc., a w WIG ponad 4 proc. Aktualnie te szacunki są już zdecydowanie wyższe. Eksperci, których poprosiliśmy o komentarz szacują, że w WIG20 Allegro będzie mieć udział w okolicach 9-10 proc., a w WIG rzędu 6-7 proc.

Debiut pod lupą

Start notowań Allegro był transmitowany na kanale YouTube.

-To gdzie dziś jesteśmy to nie jest koniec, to wielki krok naprzód, kamień miliowy. Nie ma rzeczy niemożliwych, sky is the limit. Będziemy zatrudniać i dalej się rozwijać  - zadeklarował podczas dzisiejszego debiutu giełdowego prezes Allegro, Francois Nuyts. Głos zabrał też m.in. Jarosław Gowin, wicepremier oraz Minister Rozwoju, Pracy i Technologii.

- W tych trudnych czasach gdy walczymy z pandemią i recesją,  wszyscy potrzebujemy dobrych informacji, a giełdowy debiut Allegro to dobra informacja dla każdego z nas. Na warszawską giełdę wchodzi internetowy serwis, zatrudniający ponad 2 tys. pracowników, który wspiera ponad 4 mln sprzedających. W ostatnich miesiącach, w związku z pandemią, rola branży e-commerce jeszcze wzrosła. Jako minister rozwoju pracy i technologii i jako wicepremier mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będą państwo zatrudniać jeszcze więcej osób i jeszcze mocniej inwestować w technologię. Chciałbym, aby w przyszłości Allegro było jeszcze szerzej otwartym oknem dla polskich sprzedawców, umożliwiającym rozwój za granicą, żeby stało się istotnym kanałem eksportowym – powiedział Gowin.

Sukces mega IPO

Notowania ruszyły nietypowo, o godz. 9.15. Do obrotu wprowadzono 1,023 mld akcji o wartości nominalnej 0,01 zł każda. Są notowane  w systemie ciągłym pod nazwą skróconą "Allegro" i oznaczeniem "ALE".  Allegro.eu jest luksemburską spółką akcyjną (société anonyme). To trzeci, tegoroczny debiutant na rynku głównym GPW i 437. spółka notowana na warszawskiej giełdzie.

W weekend Allegro opublikowało raport bieżący podsumowujący IPO. Na ofertę składała się emisja 23,3 mln nowych akcji oraz sprzedaż ponad 190,29 mln już istniejących, sprzedawanych przez Cidinan S.a r.l., Permira VI Investment Platform Limited, Mepinan S.a r.l., Adinan oraz indywidualnych akcjonariuszy sprzedających. Akcje  przydzielono 5 października. Spośród ponad 213,5 mln akcji ponad 9,3 mln sztuk trafiło do inwestorów indywidualnych, a pozostałe ponad 204 mln do instytucji. Dodatkowo, w IPO zaoferowano do 32,03 mln akcji dodatkowego przydziału.

Średnia stopa redukcji zapisów na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych wyniosła  84,85 proc. (ponad 36 tys. inwestorów kupiło akcje). Nie podano szczegółów dotyczących zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że w trakcie book buildingu książka popytu została pokryta dziesięciokrotnie – przy najwyższym poziomie cenowym.

W sumie wartość przeprowadzonej oferty publicznej (sprzedaży ponad 213,5 mln akcji) wyniosła niemal 9,2 mld zł ( 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału).

Do spółki trafiło 900,5 mln zł  - pod odjęciu kosztów  związanych z IPO (z wyłączeniem 25,5 mln zł kosztów bezgotówkowych związanych z przyznaniem akcji pracownikom spółki i jej firm zależnych).  Pieniądze pozyskane z IPO Allegro zamierza przeznaczyć na refinansowanie długu w celu uzyskania lepszej dźwigni finansowej netto.

„To  w ocenie grupy pozwoli jej na większą elastyczność finansową. Pozostałe kwoty po refinansowaniu zostaną przeznaczone na ogólne cele korporacyjne" – czytamy w raporcie bieżącym.

Czekając na awans do WIG20

Już przy cenie z IPO Allegro było największą krajową spółką na warszawskiej giełdzie. Jej kapitalizacja przy akcjach wartych 43 zł przekraczała 44 mld zł. Jeszcze w tym tygodniu handlowy gigant wejdzie do WIG20 – zdaniem analityków  powinien znaleźć się w indeksie już po trzecim dniu handlu. Fakt, że spółka będzie notowana wśród blue chips przekłada się na popyt ze strony zagranicznych funduszy benchmarkowych (muszą mieć akcje Allegro w portfelu żeby móc odwzorowywać indeks). Allegro będzie mieć w WIG20 ponad 6-proc. udział.

Allegro może pochwalić się imponującą dynamiką przychodów i zysków. Grupa działa na rynku e-commerce, którego  wielkość szacowana jest na 621 mld zł w 2019 r. i prognozuje się, że wzrośnie ona do 724 mld zł do 2024 r. Największym graczem na świecie w tym segmencie jest Amazon. Od dawna mówi się już o wejściu Amazona do Polski. Nie brak opinii, że Allegro spieszyło się mocno z IPO m.in. po to, żeby zdążyć przez wejściem amerykańskiego giganta do naszego kraju.

Analitycy i zarządzający o debiucie Allegro

Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Debiut Allegro to duża, pozytywna niespodzianka. Dobrze wróży kolejnym, ciekawym IPO.

 

Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku

Skala zapisów i redukcji pokazała, że zainteresowanie Allegro wśród inwestorów jest bardzo duże, ale myślę że skala wzrostu na pierwszej sesji jest zaskoczeniem, pozytywnym oczywiście. Allegro już w trakcie IPO zostało wycenione na poziomach bliskich globalnych liderów e-commerce, ale Allegro jest liderem krajowym, więc można było się spodziewać dyskonta z tego powodu. Jednak tak się nie stało i wygrało stare porzekadło, że na dobre spółki zawsze znajdzie się popyt. A Allegro niewątpliwie jest ciekawą spółką, działającą w segmencie e-commerce, który jest na strukturalnym trendzie wzrostowym, w ostatnim roku dodatkowo wspartym przez lockdown i pandemię Covid-19. Bardzo duży popyt na akcje Allegro wynikał także z wielkości oferty oraz pewnym wejściem do indeksów międzynarodowych, przez co automatycznie Allegro stało się spółką benchmarkową i wiele funduszy niejako z automatu musiało się zapisać lub kupić akcje. Tak dobry debiut Allegro dobrze wróży kolejnym debiutantom, zwłaszcza tym z atrakcyjnych segmentów jak e-commerce czy gaming. Aczkolwiek skala sukcesu IPO Allegro wiąże się z wielkością. Bo ona pozwoliła zgromadzić zainteresowanie inwestorów z całego świata. W przypadku mniejszych ofert IPO aż tak szerokiego zainteresowania trudno oczekiwać.

 

Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM

Allegro to była wyjątkowa oferta publiczna. Polscy inwestorzy zostali znacznie niedoważeni, więc pojawił się popyt. Inwestorzy liczą, że będzie to kolejny CD Projekt i kto nie będzie miał akcji spółki, mniej zarobi. Generalnie ostatnie debiuty spółek IT, sektora gier czy medycznych/biotechnologicznych są dość dobre i ta tendencja powinna się utrzymać. Firmy z innych branż chyba raczej nawet nie za bardzo próbują wejść na parkiet – „starą ekonomię” można kupić w dobrych cenach na GPW, nie trzeba sięgać po debiuty.

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.