Handel i konsumpcja

Eurocash lekko zniżkuje po wynikach

Eurocash miał w I kwartale 5812 mln zł przychodów w porównaniu z 5919 mln zł w tym samym okresie przed rokiem. Strata netto sięgnęła 71 mln zł. Przed rokiem grupa miała 62 mln zł straty netto. Na otwarciu czwartkowej sesji akcje Eurocashu kosztują 14,15 zł, co oznacza 3-proc. zniżkę.
Foto: materiały prasowe

Marża brutto spółki wyniosła 12,8 proc. (-0,5 pkt proc. rok do roku). Na poziomie EBITDA Eurocash zaraportował 116 mln zł.

W hurcie przychody sięgnęły 4,2 mld zł, czyli o 4 proc. mniej rok do roku, a EBITDA 120 mln zł (107 mln zł przed rokiem). W detalu Eurocash wypracował około 1,48 mld zł przycohdów, czyli podobnie jak przed rokiem, z kolei EBITDA zbliżyła się do 35,8 mln zł (przed rokiem około 60,1 mln zł.

Sprzedaż porównywalna w hurcie spadła o wyniosła 12,6 proc., z kolei w detalu w przypadku sklepów własnych odnotowano 4-proc. Spadek. "Rezultaty grupy odbieramy lekko negatywnie. Bardzo słabo wypadła sprzedaż porównywalna w cash & carry (m.in. wysoka baza z I kwartału 2020 r.) oraz sklepach własnych Delikatesy Centrum (grupa prowadzi restrukturyzację części placówek). Dodatkowo wyniki były wsparte przez dodatnie saldo z pozostałej działalności operacyjnej" - oceniają analitycy DM BDM.

– Sprzedaż żywności w małych i średnich sklepach, do którego agencje badawcze zaliczają niezależnych detalistów, stanowiących główną grupę klientów Grupy Eurocash, w I kwartale tego roku spadła o 4,8 proc. w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku, kiedy to wszyscy musieliśmy stawić czoła pierwszej fali pandemii COVID-19. Towarzyszyły jej wzmożone zakupy na zapas przed zamrożeniem gospodarki. Patrząc na wyniki pierwszego kwartału br. należy zatem uwzględnić wysoką bazę porównawczą. Na tle rynku spadek sprzedaży Grupy Eurocash o niespełna 2 proc. można uznać za dobry rezultat – komentuje Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Jak dodaje, grupa najmocniej odczuła spadek sprzedaży w hurtowniach Cash&Carry, głównie z powodu znacznie niższego rok do roku popytu na alkohol i napoje bezalkoholowe oraz w formacie Eurocash Gastronomia, z uwagi na wciąż obowiązujące restrykcje dotyczące placówek gastronomicznych. "W sklepach detalicznych zanotowaliśmy porównywalną sprzedaż rok do roku, a sprzedaż do sklepów franczyzowych Delikatesów Centrum nawet wzrosła o ponad 4 proc. Sprzedaż formatu Projekty zwiększyła się natomiast trzykrotnie, głównie dzięki konsolidacji Frisco – wskazuje Owczarek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.