REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Bankowe dywidendy powrócą w styczniu?

Brytyjskie banki być może już w styczniu będą mogły znów wypłacać dywidendy – wynika z oceny dokonanej przez Bank Anglii. Powrót do wypłaty dywidend będzie oczywiście zależny od sytuacji gospodarczej i kondycji pożyczkodawców. Bank Anglii ma dokonać przeglądu planu wypłat w końcówce IV kwartału.
Foto: AFP

W marcu wiele brytyjskich banków (m.in. Barclays, Royal Bank of Scotland, HSBC, Standard Chartered i Lloyds) ogłosiło, że zawiesza wypłatę dywidend, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczy na wspieranie gospodarki. Po tym jak pojawiły się oznaki ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii, zaczęły się też pojawiać opinie, że należy powrócić do wypłacania dywidend. – Restrykcje powinny zostać zniesione, tak by branża znów stała się atrakcyjna do inwestowania – stwierdził Howard Davies, prezes banku NatWest.

– Banki powinny obecnie już wiedzieć, czy odłożyły wystarczająco dużo pieniędzy na pokrycie kłopotliwych pożyczek. Jeśli ilość odłożonych pieniędzy jest wystarczająco duża, to ich pozycje kapitałowe są wystarczające silne, by banki mogły wypłacać dywidendy za zgodą regulatora. Pozostaje pytanie, jak duże będą te dywidendy. Niskie stopy procentowe i ograniczony wzrost gospodarczy oznaczają, że zdolność banków do wypracowywania zysków jest niższa i jest mało prawdopodobne, by regulator pozwolił im na duże dywidendy. Może więc minąć trochę czasu, zanim wrócą one na poziom z początku 2020 r. – uważa Iain Pyle, zarządzający w Aberdeen Standard Investments.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA