REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Kolejna wielka unijna kara na Google’a

Komisja Europejska nałożyła 4,3 mld euro kary na Alphabet (Google) za naruszenie przepisów antytrustowych.

Margrethe Vestager, unijna komisarz.

Foto: Bloomberg

Według KE Google wykorzystywała swoją dominującą pozycję na rynku, by wymuszać na producentach urządzeń mobilnych z systemem Android fabryczne instalowanie swoich aplikacji. Koncern groził, że w przeciwnym wypadku nie da im licencji na wykorzystywanie jego aplikacji Google Play. Płacił również producentom, by fabrycznie instalowali jego wyszukiwarkę jako jedyny tego typu program na urządzeniach mobilnych. Uniemożliwiał też producentom sprzedaż urządzeń działających na alternatywnych wersjach systemu operacyjnego Android.

– Te praktyki nie dają rywalom szansy na innowacyjność i konkurowanie na podstawie osiągnięć. Nie pozwalają europejskim konsumentom odnosić korzyści z efektywnej konkurencji w tej ważnej branży mobilnej – stwierdziła Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA