Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt

Unijna dotacja na budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Polsce i instalacji do produkcji tego paliwa w Szczecinie sięga 62 mln euro. Do 2030 r. Orlen chce mieć ponad 100 tego typu stacji.

Prof. Maciej Bałtowski, UMCS: Euro to ważny motor integracji Europy

Jeśli Unia Europejska chce pozostać konkurencyjna wobec USA i Chin, musi się integrować, a wspólna waluta jest ważnym spoiwem – przekonuje prof. Maciej Bałtowski, ekonomista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO. „Czekamy na przelew”

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek rządu o płatność z KPO. Pieniądze mają wkrótce wpłynąć do Polski.

Rząd poluzuje warunki dotacji do budowy sieci

Aby nie stracić miliardów unijnych na łatanie białych plam na mapie szybkiego internetu, rząd spieszy się z trzecim konkursem na nawet 3 mld zł.

Ponad 137 mld euro z KPO dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję

Po blisko trzech latach Polska uzyskała w końcu dostęp do unijnych funduszy. Komisja Europejska w czwartek formalnie odblokowała 137 mld euro dla naszego kraju w Krajowym Planie Obudowy i w funduszach z polityki spójności.

#WykresDnia: Wpływ środków z KPO na PKB Polski i na inwestycje

Łączny napływ środków unijnych do Polski (dotacje i pożyczki z KPO, polityka spójności o rolna, pomniejszone o składkę) w 2024 wyniesie około 2,7 proc. PKB vs 1,6 proc. PKB w 2023.

Bruksela oceniła polską gospodarkę: to był kiepski rok, ale będzie lepiej

Zaledwie 0,2 procent zwiększył się polski PKB w 2023 roku — przewiduje Komisja Europejska. W tym roku czeka nas odbicie do 2,7 procent. Powinny już zacząć płynąć pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

KPO powoli odblokowuje wypłaty na Czyste Powietrze

Pieniądze na program Czyste Powietrze powoli są odblokowane, a dotacje trafiają już do beneficjentów programu wymiany kotłów węglowych i pogłębionej modernizacji.

Będzie pierwsza zaliczka z KPO

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek Polski o dodatkowe pożyczki z Krajowego Planu Obudowy. Prawdopodobnie w styczniu dostaniemy 2,55 mld euro pierwszej raty zaliczki.

Pierwsze zaliczki z KPO wpłyną do Polski. Jutro ważna decyzja KE

We wtorek, 21 listopada, Komisja Europejska ma wydać pozytywną rekomendację w sprawie zwiększenia Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 sierpnia.

Marzena Chmielewska, Konfederacja Lewiatan: Polska ma szansę na 5 mld zaliczki z KPO jeszcze w tym roku

Jeśli KE oraz Rada UE do końca grudnia zatwierdzą nasze pomysły na zmiany w KPO, w tym nowy rozdział RePowerEU, to Polska może otrzymać ok 5 mld euro zaliczki - mówi Marzena Chmielewska, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Czy politycy wiedzą, co dobre dla polskiej gospodarki?

W ostatnich tygodniach prosiliśmy ekonomistów o ocenę najważniejszych gospodarczych postulatów, które pojawiają się w tegorocznej kampanii wyborczej. Wygląda na to, że w ich ocenie najbardziej potrzebną zmianą jest przywrócenie zasad praworządności i odblokowanie funduszy z UE. Warte poparcia są też propozycje zwiększenia nakładów na służbę zdrowia i edukację.

Reforma sądownictwa niewarta utraty funduszy z UE

PiS zapowiada, że w trzeciej kadencji dokończy reformę sądownictwa. Oznaczałoby to prawdopodobnie konflikt z UE i w konsekwencji utratę unijnych funduszy. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że taka transakcja się nie opłaca.

Andrzej Halesiak: Fundusze UE wciąż mają dla nas znaczenie

Unijne fundusze, które moglibyśmy otrzymać w najbliższych latach, byłyby w dużej mierze przeznaczone na procesy transformacyjne, których polska gospodarka bardzo potrzebuje – mówi Andrzej Halesiak, ekonomista i menadżer.

Czarne chmury nad funduszami UE

Przez ogromne opóźnienia w uruchamianiu nowego unijnego budżetu rośnie ryzyko, że Polska może stracić część pieniędzy albo źle je wykorzystać.

Brak funduszy z UE grozi gospodarczą katastrofą

Jeśli Polska straci dostęp do unijnej pomocy, czekają nas potężne perturbacje na rynkach finansowych, inwestycyjna zapaść, spadek PKB, a może i widmo polexitu.

Fundusz Odbudowy: Miliardy euro dla Polski coraz bliżej

Rząd przyjął ustawę o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej.

Polski rząd za ratyfikacją funduszu odbudowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE – poinformował premier. Teraz ustawa trafi do Sejmu.