Brak funduszy z UE grozi gospodarczą katastrofą

Jeśli Polska straci dostęp do unijnej pomocy, czekają nas potężne perturbacje na rynkach finansowych, inwestycyjna zapaść, spadek PKB, a może i widmo polexitu.

Fundusz Odbudowy: Miliardy euro dla Polski coraz bliżej

Rząd przyjął ustawę o ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej.

Polski rząd za ratyfikacją funduszu odbudowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE – poinformował premier. Teraz ustawa trafi do Sejmu.

Dopalacz zacznie działać już w tym roku

Unijne fundusze, zarówno te tradycyjne, jak i przeznaczone na odbudowę gospodarki po pandemii, podwyższą tempo wzrostu PKB Polski w najbliższych siedmiu latach średnio o 0,2 pkt proc. rocznie. To obniży stosunek długu publicznego do PKB o 1,3 pkt proc. – ocenia agencja ratingowa Moody’s.

Rusza dyskusja jak podzielić fundusze UE

Od dziś będzie można zgłaszać uwagi do projektu rozdysponowania 76 mld euro z funduszy UE na lata 2021-2027.

Prowizorium coraz groźniejsze

Jeśli Polska i Węgry nie zrezygnują z groźby weta wobec unijnego budżetu, już za kilka dni Bruksela będzie musiała przygotować prowizorium budżetowe na 2021 r. I im bliżej eksperci przyglądają się temu rozwiązaniu, tym bardziej widać, że niesie ono więcej ryzyk dla krajów członkowskich.

23 mld zł dostali już z UE rolnicy

Minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski przedstawił terminy naborów wniosków do końca 2020 r., co ma pozwolić przygotować się do inwestycji i aplikowania. To duża zmiana, do tej pory bywało, że informacje o naborze pojawiały się np. z tygodniowym wyprzedzeniem.

Unijne fundusze na projekty infrastrukturalne, także w Polsce

Wysokość funduszy Unii Europejskich inwestowanych obecnie w ramach unijnej polityki spójności wynosi 4 mld euro. Środki te finansują 25 dużych projektów infrastrukturalnych w 10 państwach członkowskich, podała Komisja Europejska.