REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Rajd, który podminował walutę Hongkongu

Hossa na chińskich giełdach akcji okazuje się złą wiadomością dla dolara hongkońskiego (HK$) na obronę którego bank centralny (Hongkong Monetary Authority) ostatnio wydał już prawie miliard dolarów USA.
Foto: Bloomberg

Dolary hongkońskie inwestorzy wymieniają na juany by kupić akcje chińskich spółek za pośrednictwem łączy transakcyjnych między Hongkongiem a parkietami kontynentalnymi, twierdzi Ronald Man, strateg Bank of America Merrill Lynch.

W tym roku takie przepływy netto z Hongkongu wyniosły już około 130 miliardów juanów (19,4 mld dolarów USA) czemu, według Bloomberga, sprzyjała luźniejsza polityka pieniężna Pekinu oraz spadek napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi z powodu konfliktu handlowego.

Ten trend może wesprzeć napływ kapitału związany ze zwiększeniem wagi akcji spółek notowanych w Szanghaju i Shenzhen w indeksach MSCI za którymi podążają globalni inwestorzy.

Chiński juan w tym roku umocnił się o 2,5 proc. w stosunku do HK$ i jest wobec niego najmocniejszy od lipca 2018 roku. Waluta Hongkongu jest powiązana z dolarem USA za którego we wtorek rano płacono 7,85 HK$, tyle ile wynosi górna granica dopuszczalnych wahań.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA