Gospodarka - Kraj

Morawiecki: 35 mld zł wsparcia dla 40 branż

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że w ramach nowej tarczy finansowej PFR do wybranych firm trafi 35 mld zł.
Foto: materiały prasowe

-  Wojna z wirusem nie skończyła się jeszcze, ale państwo polskie może obiecać jedno - na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samym sobie. Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców – podkreślał premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej.

Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, ma być kolejnym instrumentem wsparcia dla branż najbardziej dotkniętych obecnymi restrykcjami, w tym gastronomii, turystyki, kultury czy rozrywki. W sumie takich branż ma być około 40.

Jak mówi premier Morawiecki podczas konferencji prasowej,  wartość tej pomocy, to ok. 35-40 mld zł, z czego 3 mld zł przeznaczonych zostanie dla mikrofirm, 5 mld zł – dla małych firm, oraz 25-27 – mld zł dla dużych firm.

Jak wynika z prezentacji przedstawionych podczas konferencji, w sumie dla mikro, małych i średnich firm z nowej Tarczy Finansowej 2.0 przeznaczonych zostanie 10 mld zł. Ma to być pomoc szybko dostępna, ale na pomoc musi zgodzić się Komisja Europejska, a wnioski będzie można składać od stycznia-lutego 2021. Będą to subwencje uzależnione od spadku obrotów i w całości bezzwrotne od warunkiem spełniania określonych warunków - utrzymania firmy, zatrudniania oraz faktycznych strat.

Dla mikrofirm, zatrudniających do 9 osób (obroty w 2019 r. do 2 mln euro), przeznaczonych ma być 3 mld zł. Wysokość subwencji będzie zależna od liczby pracowników i spadku obrotów. Pomoc popłynie do podmiotów z wybranych 40 branż, które zanotowały spadek obrotów w 2020 r. o minimum 30 proc. Będą to środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienie w ciągu 12 miesięcy.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających do 240 pracowników (obroty do 50 mln euro, a suma bilansowa do 43 mln euro w 2019), zarezerwowano 7 mld zł. Subwencje dla jednego podmiotu to maksymalnie 3,5 mln zł. Wysokość subwencji ma być uzależniona od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto, ma ona trafić do podmiotów z 40 branż, które odnotowały spadek obrotów o min. 30 proc. w związku z Covid-19. Środki są bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto.

Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR wyjaśniał na Twitterze, że w ramach Tarczy Finansowej 2.0 PFR uruchomi nowy nabór dla firm (ok. 10 mld zł), przewidywane są też pełne umorzenia  z tarczy 1.0 (ok. 7 mld zł) oraz zmiany w Tarczy dla Dużych (ok. 10 mld zł).

Premier Morawiecki podkreślił, że dla 32 branż dotkniętych restrykcjach, dostępna będzie też tzw. tarcza branżowa (pracuje obecnie nad nią Senat). Tu podstawowe narzędzia to zwolnienie z ZUS na każdego zatrudnionego pracownika za listopad, świadczenie postojowe w wysokości 2 tys. zł na miesiąc, jednorazowa dotacja w wysokości 5 tys. zł i dopłaty do wynagrodzeń pracowników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.