Gospodarka - Kraj

Wzrost PKB. Łagodne zejście z płaskowyżu

Aktywność w kluczowych sektorach polskiej gospodarki w lipcu sugeruje, że wzrost PKB zaczął hamować, ale bardzo łagodnie.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Gdy w ubiegłym tygodniu GUS podał, że w II kwartale polska gospodarka powiększyła się o 5,1 proc. rok do roku, po 5,2 proc. w poprzednich trzech miesiącach, ekonomiści zgodnie oceniali, że to był ostatni kwartał tak spektakularnego tempa rozwoju. Poniedziałkowe dane dotyczące aktywności w budownictwie i przemyśle na początku bieżącego kwartału wpisują się w ten scenariusz łagodnego hamowania wzrostu PKB Polski.

Wybory pomogą

Na razie spowolnienie jest widoczne głównie w sektorze budowlanym. Jego produkcja w lipcu zwiększyła się o 18,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 24,7 proc. w czerwcu. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści spodziewali się wyhamowania wzrostu produkcji budowlano-montażowej, ale średnio do 22 proc. rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.