Gospodarka - Kraj

Eksport omija bariery

Zastój w polskim handlu zagranicznym na początku roku okazał się przejściowy. Już w lutym eksport towarów solidnie wzrósł pomimo ograniczeń podażowych związanych z niedoborem komponentów i opóźnieniami w dostawach.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W lutym, jak podał NBP, eksport towarów z Polski wyniósł 21,3 mld euro, o 6,2 proc. więcej niż przed rokiem. To wynik nadspodziewanie dobry. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że wartość eksportu towarowego zwiększyła się o 2,8 proc. rok do roku. Co więcej, także styczeń był pod tym względem lepszy, niż się wydawało. Eksport zmalał wówczas o 0,9 proc. rok do roku, a nie o 2,8 proc., jak podał początkowo NBP.

Na tle ostatnich miesięcy 2020 r., gdy wartość eksportu rosła w tempie dwucyfrowym (licząc w euro), lutowy wynik może wydawać się rozczarowujący. Wtedy jednak popytowi na polskie towary sprzyjał zbliżający się brexit, który skłaniał brytyjskich importerów do zwiększania zapasów. To koło zamachowe eksportu przestało działać z początkiem roku. Pojawił się natomiast hamulec w postaci niedoboru niektórych komponentów oraz opóźnień w dostawach. W tych warunkach ponad 6-proc. zwyżka wartości eksportu to wynik dobry. W takim mniej więcej tempie polski eksport rósł średnio w 2019 r., przed pandemią.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.