Gospodarka - Kraj

Polska trzecią fabryką Unii Europejskiej

W firmach produkcyjnych w Polsce pracuje już 3,4 mln osób. To więcej niż we Francji.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki mz Marian Zubrzycki

– Dwie trzecie wszystkich nowych miejsc pracy w przemyśle w UE w ostatnich 12 miesiącach powstało w Polsce – cieszył się kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki. Miał to być argument pokazujący, że konkurencyjność polskiej gospodarki rośnie mimo znaczącego wzrostu wynagrodzeń, a Polska staje się „fabryką Europy". Jednak w świetle nowych danych, opublikowanych ostatnio przez Eurostat, już tak dobrze z polskim przemysłem nie jest.

Wciąż dużo

W III kwartale 2017 r. w firmach produkcyjnych pracowało w sumie 3,4 mln osób, czyli o ok. 124 tys. więcej niż w III kw. 2016 r. W tym czasie liczba miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym w całej UE wzrosła o 583 tys. (bez Irlandii). Tym samym w Polsce powstało 21 proc. wszystkich etatów w tym sektorze, a wśród pracujących w wieku 15–64 lat – 25 proc. Co gorsza, urzędy statystyczne wszystkich krajów UE zrewidowały także swoje dane za II kwartał (do których odnosił się premier) i dziś wiemy, że wówczas w Polsce powstało 36 proc. nowych miejsc pracy (premier mówił o ok. 67 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.