Gospodarka - Kraj

Walka z inflacją ma nas kosztować co najmniej 25 mld zł

– Za ponad 80 proc. wzrostu cen w Polsce odpowiadają czynniki zewnętrzne, takie jak rosyjskie manipulacja gazowe czy dogmatyczna polityka klimatyczna UE – mówił premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej. – Ale to my ponosimy tego cenę i my musimy znaleźć odpowiedź – podkreślał, ogłaszając tzw. tarczę antyinflacyjną 2.0.

Premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Najważniejsze rozwiązania tej tarczy to obniżka od 1 lutego na sześć miesięcy podatku VAT z 23 do 8 proc. na paliwa. Premier Morawiecki ocenił, że będzie to fundamentalna zmiana, ceny paliw na stacjach powinny spaść o 60–70, a może nawet 80 groszy za litr. Z kolei stawki VAT na żywność mają zostać zredukowane z 5 proc. do zera procent (także od lutego, na sześć miesięcy). Tu rząd zaapelował do sprzedawców, by obniżyli swoje ceny, a do konsumentów – by pilnowali, czy rzeczywiście tak się stanie.

Dalej, do zera zredukowany ma zostać także VAT na nawozy (z obecnych 8 proc.,) oraz na gaz (wyjściowo tu stawka wyniosło 23 proc., ale w ramach pierwszej tarczy antyinflacyjnej obniżono ją do 8 proc.). VAT na ciepło ma zostać obniżony do 5 proc. (z 8 proc. w ramach pierwszej tarczy), a 5-proc. VAT na energię elektryczną ma zostać wydłużony o cztery miesiące – do końca lipca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.