Fundusze inwestycyjne TFI

Bankowa lokata wabikiem do zakupu funduszy

Na lokacie wciąż można zarobić pod warunkiem jednoczesnego zakupu jednostek funduszu inwestycyjnego. To może być pierwszy krok klienta do wejścia w świat inwestycji.
Foto: Adobestock

Klienci banków, którzy chcą pomnażać swój kapitał w podobnym tempie jak jeszcze kilka miesięcy temu, mają wyjście – mogą się zdecydować na połączenie lokaty z funduszem, które oferuje kilka banków. Dla wielu może być to pierwsze spotkanie z funduszami.

Inwestycja na kilka miesięcy

W ostatnich miesiącach napływy do funduszy zdecydowanie przeważają nad umorzeniami. Liderami w pozyskiwaniu nowych środków są oczywiście TFI powiązane z bankami. Średnie oprocentowanie lokat spadło poniżej 0,5 proc., czyli zdecydowanie poniżej inflacji, co w zestawieniu z historycznymi wynikami funduszy dłużnych jeszcze bardziej zachęca do przeniesienia kapitału z depozytu do TFI. Można więc powiedzieć, że warunki na rynku są korzystne dla TFI. Rzecz w tym, że fundusze dłużne po ostatnich obniżkach stóp procentowych nie będą w stanie powtarzać wyników np. sprzed roku. Ewentualna podwyżka stóp i wzrost rentowności obligacji odbiłyby się negatywnie na wynikach. Z drugiej strony ciężko oczekiwać, by osoby do niedawna oszczędzające na lokatach od razu kupiły jednostki funduszy akcji. Dlatego banki wraz z TFI starają się na różne sposoby zachęcić klientów do ulokowania choć części kapitału w bardziej ryzykownych produktach. Jednym z rozwiązań jest powiązanie lokaty z funduszem inwestycyjnym. Niedawno z taką ofertą wyszedł mBank, mający szeroką paletę funduszy na platformie internetowej. Co ciekawe, lokata w ramach produktu oprocentowana jest na 2 proc. Klient może wybrać jeden z trzech mFunduszy albo skonstruować portfel z pięciu funduszy dostępnych na platformie internetowej. W takim wypadku inwestor ma oczywiście do wyboru produkty wielu TFI. Minimalna wpłata to 5 tys. zł, z czego 30 proc. przypada na lokatę, a 70 proc. na fundusze inwestycyjne. Czas trwania lokaty to sześć miesięcy. „W wyniku decyzji Rady Polityki Pieniężnej oprocentowanie lokat jest obecnie bliskie zera. Ciężko przewidzieć, kiedy się to zmieni. To wcale nie oznacza, że nie masz co zrobić ze swoimi oszczędnościami i lepiej trzymać je w skarpecie" – zachęca mBank.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.