Forex

Odbicie złotego może okazać się jedynie chwilowe

Nasza waluta kontynuowała w poniedziałek umocnienie, które było widoczne już w piątek. W długim terminie wciąż jednak więcej argumentów przemawia za jej deprecjacją.
Foto: Adobestock

Bierna postawa Rady Polityki Pieniężnej, umocnienie dolara, a także rynkowe obawy związane znowu z koronawirusem sprawiły, że jeszcze niedawno złoty znalazł się pod presją sprzedających. Para EUR/PLN doszła w okolice 4,60, zaś USD/PLN do poziomu 3,90. W ostatnich dniach nasza waluta zaczęła jednak łapać oddech. Wycena euro zjechała w okolice 4,56 zł, dolara zaś w pobliże 3,83 zł. Czy to oznacza, że najgorsze ma już za sobą?

Stary temat

– Złoty nie miał w ostatnim czasie dobrej prasy. Na wycenie złotego w pewnym stopniu ciążył spór o praworządność. Ten czynnik należy traktować mimo wszystko jako mniejszościowy. Wzrosty pary EUR/PLN w lipcu i sierpniu były pokłosiem silniejszego dolara. Widać było sukcesywnie niższe poziomy na EUR/USD. Sytuacja nieco odmieniła się w ostatnią środę, kiedy dolar został osłabiony przez „gołębi wydźwięk" Rezerwy Federalnej, która – mówiąc w skrócie – nie spieszy się z normalizacją polityki pieniężnej – wskazuje Łukasz Zembik, ekspert TMS Brokers.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.