REKLAMA
REKLAMA

Forex

Typ fundamentalny: Brexit i co dalej?

Brexit przez bardzo długi czas bujał notowaniami funta brytyjskiego. Samo już jednak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przebiegło na rynku walutowym w stosunkowo spokojnej atmosferze. To jednak nie zamyka tematu, o czym przekonaliśmy się już w poniedziałek, kiedy to funt tracił w stosunku do euro nawet około 1 proc.
Foto: Bloomberg

– Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to dopiero początek nowego rozdziału w relacjach między stronami. Przynajmniej 11 miesięcy potrwają negocjacje nowej umowy handlowej. Oczywiste jest, że rozmowy nie będą łatwe, a z politycznych powodów nie mogą na takie wyglądać przynajmniej na samym początku. Z tym ryzykiem mierzył się funt, który nerwowo czekał na wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona – wskazuje Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers. Jak jednak dodaje, jest szansa, że funt będzie zyskiwał na wartości. Aby jednak tak się stało, muszą być spełnione pewne założenia. – Pozostajemy pozytywnie nastawieni do funta, oczekując przedłużenia okresu przejściowego, co nie zmienia faktu, że po zeszłotygodniowym rajdzie funt jest teraz narażony na nerwowe domykanie długich pozycji – argumentuje Białas.

Foto: GG Parkiet

Aby w pełni oddać obraz, jaki mamy na rynku funta, trzeba też przypomnieć ubiegłotygodniową decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Te pozostały na niezmienionym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami większości analityków. Warto jednak zauważyć, że Bank Anglii podkreślił, iż jeśli grudniowe wybory parlamentarne oraz wyjaśnienie kwestii brexitu nie przełożą się na odbicie w gospodarce, możliwa stanie się obniżka stóp. To mogłoby z kolei uderzyć w notowania funta. Na razie jednak główna stopa procentowa w Wielkiej Brytanii wynosi nadal 0,75 proc. PRT

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA