Forex

Typ techniczny. Ryzyko realizacji zysków na eurodolarze

Poniedziałek był trzecim z rzędu dniem, w którym euro mocno osłabiało się do dolara. Korekta rozpoczęła się od poziomu 1,235 i oddala notowania pary EUR/USD od szczytów z 2018 r.
Foto: Adobestock

Przypomnijmy, że ze zmianą trendu na parze mamy do czynienia od wiosny 2020 r. Wówczas, podczas silnych wahań, kurs EUR/USD chwilowo spadł poniżej 1,075.

Foto: GG Parkiet

Jak zauważa Piotr Neidek, analityk BM mBanku, początek stycznia to okres, w którym kurs EUR/USD zaczął atakować oporową strefę, poprowadzoną po punktach zwrotnych z lat 2008, 2010 oraz 2012. – Wokół poziomu 1,23 rozciąga się przestrzeń punktowa, w której wielokrotnie dochodziło do zmiany długoterminowego trendu. W 2018 r. eurodolar nie sprostał zadaniu i na ponad 20 miesięcy pogrążył się w spadkach – przypomina Neidek. – Obecnie podjęta została kolejna próba sforsowania statycznego oporu, a na korzyść byków w długim terminie przemawia wyłamanie kilkunastoletniej linii trendu spadkowego – analizuje ekspert BM mBanku. Zdaniem Neidka nie oznacza to jednak, że w kolejnych dniach czy tygodniach kurs EUR/USD będzie kontynuował to, co robił przez większość ubiegłego roku. – Na wykresie tygodniowym ukazały się już dwie świeczki o spadkowym wydźwięku, zaś negatywna dywergencja względem wskaźnika RSI ostrzega o realizacji zysków na eurodolarze – ocenia Neidek. Szukając zatem wsparć, należy zwrócić uwagę na poziom 1,19, czyli pułap wyznaczony na podstawie geometrii zeszłorocznych korekt z okresów marzec–kwiecień i wrzesień–listopad. paan

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.