REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kontrakty na akcje żyją własnym życiem

Zmienność ma kluczowe znaczenie na rynku instrumentów pochodnych. Najlepszym dowodem na to jest to, co ostatnio działo się na pochodnych na papiery JSW.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Płynność to jedno z największych wyzwań, z jakim od dłuższego czasu boryka się warszawska giełda. W tym roku widać dalszy spadek aktywności inwestorów zarówno na rynku kasowym, jak i terminowym. Wyjątkiem są pochodne na akcje.

Wbrew trendowi

Na rynku akcji obroty w ciągu 11 miesięcy tego roku osiągnęły poziom 181,3 mld zł (licząc z transakcjami pakietowymi). Oznacza to, że są o prawie 8 proc. niższe niż w takim samym okresie rok wcześniej. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda na rynku terminowym. Wolumen obrotu wszystkimi pochodnymi to w tym roku 6,3 mln sztuk, co z kolei oznacza spadek o 13,5 proc. W dużej mierze za spadek ten odpowiada mniejsze zainteresowanie kontraktami na indeksy, gdzie głównym produktem są futures na WIG20. W tej części wolumen obrotu rok do roku spadł o 12,6 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA