Finanse

Gdziekolwiek spojrzeć, tam wzrost obrotów

Akcje, kontrakty terminowe, produkty strukturyzowane oraz ETF-y cieszyły się w I półroczu ponadprzeciętnym zainteresowaniem inwestorów.
Foto: Bloomberg

Tak dobrego półrocza, a w szczególności II kwartału, warszawska giełda nie miała już dawno, a w niektórych częściach rynku nie miała nigdy. Pandemia koronawirusa, która przełożyła się na większą zmienność rynkową, zmobilizowała również inwestorów do większej aktywności. Widać to było na rynku akcji, instrumentów pochodnych, ale także produktów strukturyzowanych i ETF-ów.

Rekord goni rekord

Na razie więc prognozy mówiące o tym, że po pierwszym uderzeniu koronawirusa zmienność i tym samym aktywność inwestorów na rynku spadnie, nie sprawdziły się. Na głównym rynku akcji obroty w I półroczu wyniosły 131,4 mld zł i były o prawie 35 proc. większe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W samym II kwartale wyniosły 70,3 mld zł.

Inwestorzy rzucili się do handlu również na rynku NewConnect. Rynek ten po latach problemów i licznych upadkach przeżywa prawdziwy renesans i śrubuje rekord, jeśli chodzi o obroty. Po I półroczu wyniosły one 4,1 mld zł. O tym, jak duży skok wykonał ten rynek, najlepiej świadczy fakt, że już teraz obroty na małej giełdzie są ponaddwukrotnie wyższe niż w całym, do tej pory rekordowym, 2011 r. Również i w tym przypadku wyjątkowo udany okazał się II kwartał roku. Okres ten wygenerował prawie 67 proc. obrotów całego I półrocza.

Podwyższona rynkowa zmienność okazała się oczywiście wodą na młyn dla kontraktów terminowych. Wolumen obrotu pochodnymi na indeksy wyniósł w I półroczu 3,36 mln sztuk, co oznacza wzrost rok do roku o prawie 76 proc. Ponad 100-proc. wzrost zainteresowania zanotowały futures na akcje, gdzie wolumen ukształtował się na poziomie 1,28 mln sztuk. Rekord z 2017 r., kiedy to wolumen obrotu w całym roku wyniósł 1,65 mln sztuk, jest więc poważnie zagrożony. Wzrost zainteresowania notują też pochodne na waluty, gdzie wolumen w I półroczu wyniósł 1 mln sztuk. To o prawie 60 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Foto: GG Parkiet

Inwestorzy przekonali się także do produktów strukturyzowanych. Tutaj rok do roku mamy wzrost obrotów o prawie 190 proc., do 1,51 mld zł w I półroczu. Już teraz pobity został rekordowy wynik z 2019 r. Wtedy obroty na tym rynku wyniosły 1,31 mld zł. Rozkręcają się także fundusze ETF, gdzie rok do roku wzrost obrotów przekroczył 500 proc. i osiągnęły one poziom 468 mln zł. Warto też jednak zauważyć, że i oferta produktowa GPW w tym zakresie znacząco została wzbogacona.

Potencjał do wzrostu

Tak jak w przypadku akcji znaczący wzrost obrotów na poszczególnych rynkach to w dużej mierze zasługa II kwartału. Fakt ten będzie natomiast rzutował na wyniki GPW za ten okres. Już I kwartał pokazał, że zmienność służy operatorowi. Wtedy to przychody z rynku finansowego, czyli m.in. z obrotów na rynku akcji, pochodnych itp., wyniosły 58,7 mln zł, co oznaczało wzrost rok do roku o prawie 19 proc. Można się spodziewać, że osiągnięcia za II kwartał będą jeszcze lepsze.

- Przychody z rynku finansowego za II kwartał będą jedne z najlepszych od lat. Oczywiście będzie to pochodna wyraźnego wzrostu obrotów na rynku. Będzie to też miało przełożenie na całość przychodów GPW, które mogą przekroczyć 100 mln zł, a wynik netto co najmniej 50 mln zł w II kwartale. Jeśli więc nie będzie jednorazowych zdarzeń, to wyniki będą bardzo dobre. Uważam, że rynek jeszcze nie zdyskontował bardzo dobrego II kwartału, a przed nami jeszcze odcięcie i wypłata dywidendy GPW – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

Od marcowego dołka akcje GPW zyskały ponad 40 proc. i obecnie są wyceniane na około 43 zł za walor.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.