Finanse

KDPW znowu tnie opłaty

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zdecydował się na kolejne cięcie opłat. Tym razem na obniżki mogą liczyć nowi klienci repozytorium transakcji (KDPW_TR).
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Opłaty spadną średnio o 60 proc. dla nowych klientów, którzy od 1 kwietnia do 31 grudnia przystąpią do repozytorium transakcji. Dla generalnego uczestnika raportującego opłata roczna została ustalona na 15 tys. zł i jest o 62 proc. niższa od opłaty regularnej (40 tys. zł). W przypadku zwykłego uczestnika raportującego obniżka sięga 60 proc. (4 tys. zł stawki promocyjnej wobec 10 tys. zł regularnej opłaty), a w przypadku indywidualnego uczestnika raportującego promocyjna opłata jest o 61 proc. niższa od stawki regularnej (1,4 tys. zł wobec 3,6 tys. zł).

Jak podkreśla KDPW, nowe poziomy opłat mają na celu przyciągnięcie nowych klientów do usług oferowanych przez KDPW_TR, szczególnie w kontekście niepewności związanej z brexitem. Aktualnie bowiem w Unii Europejskiej zarejestrowanych jest dziewięć repozytoriów transakcji, z czego cztery w Wielkiej Brytanii.

Repozytorium transakcji prowadzone przez KDPW zostało zarejestrowane w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w 2013 r. i było jedną z czterech pierwszych tego typu instytucji zarejestrowanych w Europie.

Aktualnie uczestnikami KDPW_TR są 254 podmioty z dziewięciu państw. Uczestnicy repozytorium transakcji w KDPW łącznie raportują w imieniu ponad 25 tys. podmiotów. Od momentu uruchomienia tej usługi do KDPW zgłoszonych zostało ponad 1,38 mld raportów dotyczących instrumentów pochodnych.

Powiązane artykuły