REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inwestorzy przez trzy kwartały mogli solidnie zarobić na rynkach akcji

Ten, kto kupował akcje na początku 2019 roku, mógł uzyskać przyzwoitą stopę zwrotu. Sprawdziło się to na wielu rynkach, pomimo wielkiej niepewności politycznej i obaw przed recesją. Do wyjątków należała niestety polska giełda.
Foto: AdobeStock

Pomimo dużej niepewności dotyczącej wojen handlowych, brexitu, bliskowschodnich konfliktów i globalnego spowolnienia gospodarczego, pierwsze trzy kwartały 2019 r. okazały się dla wielu giełd zaskakująco dobre. Najlepszym indeksem giełdowym tego okresu okazał się grecki Athex Composite, który wzrósł o ponad 40 proc. Inwestorom wyraźnie spodobał się nowy, prawicowy rząd Grecji. Na drugim miejscu znalazł się JSE Market Index, czyli główny indeks giełdy na Jamajce, który zyskał 34 proc., a na trzecim rumuński BET ze wzrostem o 30 proc. Inwestorzy docenili poprawę klasyfikacji rynku rumuńskiego w indeksach FTSE/Russell.

Ograniczona niepewność

Wśród indeksów giełdowych, które bardzo dobrze sobie radziły w pierwszych trzech kwartałach 2019 r., możemy znaleźć zarówno indeksy z rynków wschodzących, granicznych jak i z rozwiniętych. Solidnie wzrosły m.in.: rosyjski RTS (27 proc.), brazylijski Bovespa (20 proc.), włoski FTSE MIB ( 20 proc.), szwajcarski SMI (19 proc.), chiński Shanghai Composite (18 proc.) i turecki BIST 100 (14 proc.). To, że rosły indeksy we Włoszech, Turcji czy Chinach sugeruje, że obawy dotyczące sytuacji politycznej, czy spowolnienia gospodarczego nie odstraszyły inwestorów od tych rynków. Brytyjski FTSE 100 zyskał 10,5 proc., pomimo ogromnej niepewności wokół brexitu. Mimo obaw dotyczących możliwej recesji w USA, amerykański S&P 500 zyskał w tym roku prawie 19 proc., a we wrześniu zbliżył się do rekordowego poziomu z lipca.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA