WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów

16 kwietnia 1994 r. GPW rozpoczęła publikację indeksu WIG20. Dzisiaj jest to najważniejszy wskaźnik na naszym rynku.

Publikacja: 16.04.2024 11:36

WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów

Foto: AdobeStock

Można na niego narzekać i wypominać mu słabość. Tych przecież nie brakuje: wieloletnia słabość względem indeksów największych rynków czy też dominacja spółek Skarbu Państwa to te pierwsze z brzegu. Listę tę pewnie można byłoby dłużyć. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedy mówimy o warszawskiej giełdzie i panujących na niej nastrojach, na pierwszy plan wysuwa się właśnie WIG20. To przecież on skupia 20 największych i najbardziej płynnych spółek naszego rynku i jest naszym indeksem flagowym. Dzisiaj obchodzi on 30 urodziny.

Czytaj więcej

WIG20 zmieniał się razem z giełdą

Historyczne momenty

Po raz pierwszy indeks WIG20 został opublikowany 16 kwietnia 1994 r. Pierwsza wartość indeksu wynosiła 1000 pkt. Jest on indeksem cenowym, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie WIG20 nie może uczestniczyć więcej niż pięć spółek z jednego sektora giełdowego.

WIG20 w swojej historii miał oczywiście lepsze i gorsze momenty (chociaż złośliwi mogliby powiedzieć, że były to głównie gorsze momenty). Początki były bardzo obiecujące. Już 21 kwietnia 1994 r. WIG20 zyskał na wartości 15,99 proc. co do tej pory jest jego najlepszym, dziennym osiągnięciem. Dobre nastroje szybko jednak został zgaszone. Już niecały rok po swoim debiucie osiągnął on minimalną wartość. 28 marca 1995 r. WIG20 znalazł się na poziomie 577,9 pkt.  Z kolei rekordowy poziom to 3940,53 pkt, który padł 29 października 2007 r. 

Czytaj więcej

Jak wspominam debiut WIG20

W ostatnich latach WIG20 przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów. Przeżył też kilka szoków. Ten największy przyszedł po wybuchu pandemii. 12 marca 2020 r. indeks blue chips spadł 13,28 proc. co jest największym w historii jednodniowym spadkiem. W tym roku padł z koli kolei rekord obrotów. 15 marca 2024 r. w przypadku spółek z WIG20 wyniosły one prawie 5,1 mld zł.

90 wybranych

WIG20 to oczywiście 20 największych i najbardziej płynnych spółek. W ciągu 30 lat przewinęło się przez niego 90 spółek. Tylko jedna z nich wchodziła w skład indeksu podczas jego debiutanckiej sesji i jest obecna w nim także dzisiaj. Mowa o mBanku (wtedy był to BRE Bank). Warto jednak też podkreślić, że mBank miał przerwy i okresowo znajdywał się poza WIG20. Oprócz mBanku w skład WIG20 wchodziły też takie spółki jak: Elektrim, ExBud, ING BSK, Irena, Kable, Krosno, Bank Millennium, MSX Resources, Okocim, Polifarb — Cieszyn, Próchnik, Sokołów, Swarzędz, Universal, Vistula, WBK, Wedel, Wólczanka, Żywiec. Spółką, która najdłużej jest w indeksie WIG20 bez przerw jest KGHM. Pojawiła się ona w nim 22 września 1997 r.

W dniu swojego święta, WIG20 traci jednak wyraźnie na wartości. Dzisiaj jest blisko poziomu 2400 pkt. Jubilatowi pozostaje życzyć aby w kolejnych latach dostarczał więcej powodów do satysfakcji niż rozczarowań.

Czytaj więcej

Warszawski parkiet ma już 22 lata i trzy bessy za sobą
Finanse
GPW z wyższymi przychodami i zyskami. Spadek EBITDA
Finanse
PZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę
Finanse
Unia rynków może przynieść więcej zagrożeń niż szans dla Polski
Finanse
Rezerwy NBP bronią złotego przed utratą wartości
Finanse
Na GlobalConnect wciąż hula wiatr. GPW głowi się nad tym rynkiem
Finanse
Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozstrzygnięta. Kto wygrał?