Energetyka

Kogeneracja: Ciepłownie mają za mało węgla

Należący do Polskiej Grupy Energetycznej Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zmaga się z brakiem węgla na rynku.
Foto: Adobestock

Jedna z trzech elektrociepłowni należących do Kogeneracji, elektrociepłownia Czechnica, zgłosiła do Urzędu Regulacji Energetyki problemy z zapasami obowiązkowymi węgla. Niedobory węgla są przykładem wyzwań, przed którymi stoi całe ciepłownictwo. Patrząc na same wyniki Kogeneracji za III kw. tego roku, EBITDA w ujęciu od początku tego roku była o 17 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i wyniosła 216 mln zł. Zysk netto po trzech kwartałach to 69 mln zł, czyli o 38 proc. mniej niż rok wcześniej. W omawianym okresie wzrósł w zestawieniu rok do roku wolumen sprzedaży. Na wyniki operacyjne grupy po trzech kwartałach 2021 r. miał wpływ przede wszystkim wyższy wolumen sprzedaży ciepła o 13 proc., wyższy wolumen sprzedaży energii elektrycznej o 7 proc. oraz wyższe ceny sprzedaży ciepła.

Grupa nie podała w raporcie, ale zmaga się także z niedoborem węgla. URE poinformowało, że do 22 listopada br. 11 przedsiębiorstw zgłosiło obniżenie zapasów paliw w 20 źródłach produkcji, w których obniżenia wynoszą maksymalnie kilkanaście procent wymaganego zapasu. Wśród nich znalazła się także Elektrociepłownia Czechnica. Kogeneracja jest jednym z wielu przykładów problemów, z którym zaczynają się zmagać ciepłownie. Z ciepła systemowego korzysta ponad 40 proc. gospodarstw domowych. Dominującym źródłem paliwa, rzędu 71 proc., jest węgiel. Z jego zaopatrzeniem w ostatnim czasie ciepłownicy mają problemy. Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie odnotowuje coraz więcej przypadków pogarszających się warunków realizacji umów związanych z dostarczaniem węgla. Zdaniem Izby przedsiębiorstwa ciepłownicze skarżą się na coraz częstsze sytuacje redukowania wielkości zamówień na węgiel, które zawarte są w długoterminowych umowach z PGG. Izba alarmuje, że problemy z zaopatrzeniem w węgiel powodują drastyczne kurczenie się jego rezerw przy ciepłowniach. BART

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.