Bartosz Sawicki

Złoty szuka równowagi

Kurz po wybuchu gigantycznej zmienności powoli opada. Sytuacja fundamentalna sprzyja złotemu i nie zmienią tego fatalne dane z przemysłu i budownictwa za marzec.

Inflacja ustawia hierarchię walut

Presja cen w Eurolandzie wygasa szybciej, niż zakładał EBC. W rezultacie zewsząd napływają zwiastuny luzowania w czerwcu, które jest obecnie wycenione niemal w 90 proc.

Siła będąca zwiastunem słabości

Dobiegający końca kwartał może się jawić jako okres dominacji USD. Na papierze dolar jest nad kreską w relacji do wszystkich głównych walut.

Dolar nie oszukał przeznaczenia

Dolar odrobił w tym roku część przeceny. Odbicie napędzał Fed, dążący do korekty oczekiwań odnośnie do skali luzowania polityki pieniężnej.

Złoty o włos od szczytów

Polski złoty trzyma moc. Kurs EUR/PLN, krążąc trzeci miesiąc wokół 4,35, zdaje się zadomawiać pod tą barierą. Jaki ruch wykona?

Tauron tworzy nową spółkę OZE

Nowa spółka odpowiedzialna na inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii ma przyspieszyć odejście od paliw kopalnych w Tauronie. Podobne spółki mają już Enea (Enea Nowa Energia) i PGE (PGE Energetyka Odnawialna).

Naprawa bloku w Jaworznie otworzy inwestorom drzwi do Rafako

Rozmowy z inwestorem ruszą w najbliższych dniach. To konsorcjum składające się z krajowego, prywatnego, branżowego podmiotu oraz międzynarodowego funduszu – mówi Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako.

PKN Orlen: Mały atom ma być tańszy od gazu

W porównaniu z konwencjonalnymi projektami atomowymi koszty budowy małych reaktorów modułowych (SMR) są dużo niższe w przeliczeniu na każdy megawat. Sporo niższy jest też koszt produkcji energii niż przy użyciu gazu.

Kopalnie notują straty. Mniejsze niż przed rokiem

Polskie kopalnie zanotowały prawie 2,3 mld zł strat netto przyniosły w ciągu trzech kwartałów tego roku. Z danych ministerstwa aktywów państwowych wynika, że do każdej tony sprzedanego węgla kopalnie węgla kamiennego spółki górnicze dopłacały w tym okresie średnio 44,61 zł

EDF: wstępne umowy z polskimi firmami na budowę elektrowni jądrowych

EDF podpisał wstępne umowy o współpracy z polskimi firmami, które mogą świadczyć usługi i dostawy komponentów na potrzeby budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Francuzi ofertę na budowę atomu w Polsce przedłożyli jeszcze w październiku.