Bartosz Sawicki

Niewykorzystana szansa euro

Majowy odczyt wskaźników inflacji w USA pierwszy raz w tym roku nie przebił prognoz. Utrzymanie inflacji bazowej na obecnym poziomie w średnim terminie zagwarantowałoby osiągnięcie celu Fedu.

EBC po 9 miesiącach tnie rekordowe stopy procentowe

Europejski Bank Centralny obniżył koszt pieniądza o 25 pb. Stopa depozytowa została zredukowana z najwyższego w historii poziomu 4,0 proc, na którym pozostawała od września 2023 r. Dzisiejszy ruch był zapowiadany, powszechnie oczekiwany i w pełni wyceniony przez rynki finansowe. Przed decyzją za przesądzone uznawane były dwa kolejne ruchy w trzecim i czwartym kwartale 2024 r.

RPP nieczuła na łagodne odbicie

Jedną z kotwic stabilizujących polską walutę jest niechęć Rady Polityki Pieniężnej do obniżek stóp procentowych.

Inflacja w Turcji osiąga szczyt powyżej 75 proc.

W maju inflacja w Turcji przyspieszyła z 69,8 do 75,45 proc. r/r i osiągnęła najwyższy poziom od listopada 2022 r. Prognozy zakładały odczyt na poziomie 74,8 proc. r/r. Bezpośrednią przyczyną skoku dynamiki CPI są efekty bazy statystycznej i znoszenie dopłat do rachunków za gaz. Tureckie problemy z inflacją tak naprawdę wynikają jednak z lat utrzymywania ekstremalnie łagodnej polityki pięniężnej i fiskalnej rozwiązłości prowadzących do przegrzewania się gospodarki i zapaści liry.

Złoty niemal u celu

Mija pięć tygodni od apogeum strachu o konflikt na Bliskim Wschodzie i momentu, gdy przestała topnieć rynkowa wycena obniżek stóp przez Rezerwę Federalną.

Obosieczny miecz dosięga dolara

Raporty z amerykańskiego rynku pracy zazwyczaj można interpretować w myśl zasady: „dla każdego coś miłego”. Seria odczytów za kwiecień rozczarowała jednak na każdym poziomie.

Złoty szuka równowagi

Kurz po wybuchu gigantycznej zmienności powoli opada. Sytuacja fundamentalna sprzyja złotemu i nie zmienią tego fatalne dane z przemysłu i budownictwa za marzec.

Inflacja ustawia hierarchię walut

Presja cen w Eurolandzie wygasa szybciej, niż zakładał EBC. W rezultacie zewsząd napływają zwiastuny luzowania w czerwcu, które jest obecnie wycenione niemal w 90 proc.

Siła będąca zwiastunem słabości

Dobiegający końca kwartał może się jawić jako okres dominacji USD. Na papierze dolar jest nad kreską w relacji do wszystkich głównych walut.

Dolar nie oszukał przeznaczenia

Dolar odrobił w tym roku część przeceny. Odbicie napędzał Fed, dążący do korekty oczekiwań odnośnie do skali luzowania polityki pieniężnej.