Dywidendy

Dywidendowe ostatki w Warszawie

Jeszcze niemal 30 spółek notowanych na naszym parkiecie podzieli się w tym roku z akcjonariuszami zyskiem. Które zaoferują najwyższe stopy dywidendy?
Fotorzepa

Najgorętszy sezon dywidendowy w 2019 r. już za nami. Zdecydowana większość firm wypłaciła dywidendę w okresie od czerwca do końca sierpnia. To jednak nie znaczy, że inwestorzy nie mogą już dostać od przedsiębiorstw zastrzyku gotówki. Z naszych szacunków wynika, że w tym roku jeszcze prawie 30 spółek wypłaci dywidendę. Zaoferują średnio całkiem wysoką ponad 4-proc. stopę dywidendy.

Peleton najbardziej hojnych

Statystyki podbija kilka firm. Mowa tu w szczególności o grupie Cognor Holding, Instalu Kraków, Pepeesie, spółce Mex Polska, Dębicy czy JSW. Analizując harmonogram wypłat, warto sprawdzać, czy mamy jeszcze czas na zakup akcji danego przedsiębiorstwa. I tak np. w Instalu Kraków, który oferuje w tym roku imponującą stopę dywidendy, wprawdzie wypłatę ustalono na 10 września, ale dniem ustalenia prawa był 27 sierpnia. Przykład Instalu dobrze pokazuje, że kwestia dywidendy może budzić duże emocje i uchwalenie jej ostatecznej wartości nie zawsze jest formalnością. W Instalu dywidenda wyniesie 1,7 zł na akcję, ale wcześniej zarząd rekomendował 1,2 zł, z kolei część akcjonariuszy proponowała zdecydowanie więcej: 3 zł. Realizacja tej ostatniej opcji wymagałaby sięgnięcia po kapitał zapasowy, a to – zdaniem zarządu – mogłoby mieć negatywny wpływ na sytuację spółki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.