REKLAMA
REKLAMA

Budownictwo

Deweloperzy. Jeśli hamowanie, to nie ostre

DM Navigator: raczej korekta niż istotny spadek cen i sprzedaży mieszkań.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

– Nie spodziewamy się istotnych zmian sytuacji na rynku mieszkaniowym, o ile nie będzie żadnych wstrząsów w skali makro. Nie widzimy powodów, by sprzedaż albo ceny mieszkań miały istotnie spadać – ocenia Mateusz Mucha, menedżer Domu Maklerskiego Navigator. W 2019 r. średnia cena mieszkań, licząc dla największych sześciu aglomeracji, wzrosła o około 10 proc. Deweloperzy z rynku kapitałowego zdołali poprawić sprzedaż w ujęciu ilościowym o prawie 5 proc., znajdując nabywców na niemal 27 tys. mieszkań, z czego 28 proc. w samym IV kwartale.

– Gospodarka prawdopodobnie nieco zwolni, jednak tempo rozwoju nadal powinno być dobre. Płace, a więc siła nabywcza kupujących i ich zdolność kredytowa, nadal będą rosły. Znakiem zapytania jest jedynie tempo tego wzrostu – kontynuuje Mucha. – Nieco niepokoi rosnąca inflacja, która w dłuższym okresie może się przełożyć na wzrost stóp procentowych, choć równocześnie wpłynie ona na wzrost popytu kupujących mieszkania jako lokatę kapitału. Równocześnie RPP uspokaja i opowiada się za stabilnością poziomu stóp – dodaje. Podkreśla, że głosy o tym, że rynek spowolni, pojawiają się od dwóch, trzech lat, tymczasem firmy utrzymują wysoką sprzedaż – i to mimo istotnego wzrostu cen mieszkań czy problemów z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA