REKLAMA
REKLAMA

Biznes i sport

Kibice Wisły Kraków kupują akcje i ratują klub

We wtorek ruszyła emisja akcji klubu na platformie Beesfund. Popyt przewyższył oczekiwania.
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Krakowski klub, który jest na skraju bankructwa, zdecydował się na pozyskanie finansowania w drodze equity crowdfundingu. Zbiórka pieniędzy wystartowała we wtorek rano. Łączna kwota do zebrania to 4 mln zł. I choć na zbiórkę przewidziano 28 dni, to już we wtorek po południu licznik pokazał 2 mln zł. Do inwestorów ma trafić docelowo 40 000 akcji, co stanowi 5,115 proc. wszystkich akcji klubu. To oznacza, że Wisła wyceniona została na 74,2 mln zł.

Rekordowe liczby

– To rekord polskiego equity crowdfundingu. Jeszcze nigdy nie odnotowaliśmy tak dużego zainteresowania emisją na naszej platformie. Dodam też, że jeszcze żaden pierwszoligowy klub piłkarski na świecie nie finansował się w ramach tego typu zbiórki pieniędzy. Wisła jest pod tym względem pionierem w skali globalnej – mówi Arkadiusz Regiec, szef platformy Beesfund.

Zainteresowanie akcjami było tak duże, że rano zawieszała się strona platformy. Po południu statystyki platformy pokazywały, że łączna liczba inwestorów przekroczyła 4000. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że średnio na jedną emisją na Bessfundzie przypada 420 inwestorów.

Skala zainteresowania całą akcją była jednak do przewidzenia. O problemach Wisły Kraków wiadomo od dawna i sprawa była często komentowana w głównych mediach. Można więc powiedzieć, że „akcja ratunkowa" w postaci equity crowdfundingu była tutaj strzałem w dziesiątkę. O ile bowiem zazwyczaj emitenci muszą się mocno nagimnastykować, by pozyskać inwestorów, to tyle tutaj grupa potencjalnych darczyńców była jasno zdefiniowana i wręcz zdeklarowana. To kibice klubu, gotowi wesprzeć swoich idoli. Nawet jeżeli każdy nabędzie jedną akcję, to można śmiało liczyć na to, że uzbiera się prawie cała docelowa kwota. W końcu stadion przy Reymonta ma ponad 33 000 miejsc.

Wsparcie, nie inwestycja

Emisja akcji Wisły wywołała oczywiście falę komentarzy w mediach społecznościowych. Nie wszystkim spodobało się to, że equity crowdfunding został użyty w celach ratunkowych. – Czy inwestowanie to działalność charytatywna? Mam mieszane uczucia wobec zbiórki na Wisłę ukrytej pod płaszczykiem (pseudo)inwestycji. Kupno karnetu na wiosnę czy koszulki z napisem Błaszczykowski, jestem jak najbardziej za – pisał na Twitterze Zbyszek Papiński, autor bloga finansowego App Funds. Nie do końca zgadzał się z nim Paweł Juszczak, główny analityk w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. – Na to nie można patrzeć w standardowy sposób. Wiele osób nie widzi w tym typowej inwestycji, te akcje mają dla nich wartość sentymentalną, chcą mieć swój udział w odbudowie klubu, czuć się jego „współwłaścicielami", mieć oprawiony w ramce papierek z nazwą ulubionego klubu – odpowiadał w komentarzu Juszczak.

Nie obyło się też bez pytań. Pod jednym z tweetów Tomasza Jażdżyńskiego, prezesa Gremi Media i jednego z głównych pożyczkodawców klubu, pojawiło się pytanie, „czy pieniądze ze zbiórki nie pójdą na spłatę ostatnich pożyczek". „Nie – nie pójdą. Teraz walczymy o licencję na przyszły sezon. Nie daliśmy tej pożyczki, żeby ją natychmiast odebrać, tylko po to, żeby ratować Wisłę Kraków... ale ta plotka jest szczególnie wredna i szkodliwa, więc oficjalnie zaprzeczam" – napisał na Twitterze Jażdżyński.

Pojawiły się też pytania o to, czy po emisji akcji nie będzie debiutu na giełdzie. Władze klubu nie ukrywają jednak, że spółka nie jest na to gotowa. Na NewConnect są teraz notowane dwa kluby – GKS Katowice i Ruch Chorzów. Oba mają groszową wycenę i trend spadkowy na wykresie. Piłkarze na parkiecie radzą sobie więc podobnie jak na ligowych boiskach.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA