Biura maklerskie

Postępująca globalizacja na rynku maklerskim w Polsce

Zdalni członkowie giełdy rozdają karty na rynku akcji. Ich udział w obrotach sięga około 50 proc., choć jeszcze kilka lat temu było to około 25 proc. Możliwe, że nie powiedzieli oni jeszcze ostatniego słowa.
Foto: Adobestock

Praktycznie każdy miesiąc na rynku maklerskim w Polsce wygląda w tym roku podobnie. Handel akcjami jest zdominowany przez zagranicznych pośredników. W czołówce mamy takie podmioty, jak BofA Securities, JP Morgan, Morgan Stanley czy Goldman Sachs. Próbuje jeszcze z nimi walczyć krajowy rodzynek, czyli BM PKO BP. To jednak wyjątek potwierdzający regułę. Polski rynek zdominowany jest przez zagranicznych pośredników i trend wydaje się być niezagrożony.

Czołówka zestawienia

W okresie od stycznia do sierpnia bezdyskusyjnym liderem rynku akcji w Polsce jest BofA Securities. Firma przeprowadziła transakcje na kwotę prawie 49,6 mld zł (nie licząc transakcji pakietowych) i dzięki temu jej udział w rynku wynosił w tym okresie 12,09 proc. BofA Securities w tym roku nie pozostawia reszcie stawki żadnych złudzeń. W każdym z miesięcy to właśnie ta firma była liderem maklerskiego zestawienia.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.