Banki

Droga do podwyżki stóp wciąż otwarta

Wypowiedzi prezesa NBP nie zmieniły mocno oczekiwanej na rynku ścieżki stóp procentowych. Listopadowa podwyżka pozostaje w grze.
NBP Foto: Adobestock

Na przełomie sierpnia i września złoty wyraźnie się umocnił, co analitycy powszechnie wiązali z zaskakująco wysokim wstępnym szacunkiem inflacji w sierpniu. Wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) o 5,4 proc. rok do roku, największy od 20 lat, nasilił na rynku oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku. W miniony poniedziałek ukazał się wywiad prezesa NBP Adama Glapińskiego dla PAP, który sugerował, że ten scenariusz jest mało prawdopodobny. W rezultacie kurs złotego wobec euro nieco wzrósł, chociaż nie wrócił do poziomu z końca sierpnia. Czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP tego nie zmieniła, choć jej wydźwięk – zdaniem wielu komentatorów – był nawet bardziej gołębi niż wcześniejszego wywiadu.

Później, ale mocniej?

Notowania polskiej waluty sugerują, że oczekiwania uczestników rynku co do ścieżki stóp procentowych w Polsce mocno się nie zmieniają. To samo pokazują notowania kontraktów terminowych na trzymiesięczny WIBOR. Przed wstępnym szacunkiem inflacji w sierpniu wyceniano w nich podwyżkę stopy referencyjnej NBP do końca 2022 r. o około 1 pkt proc., do 1,1 proc. Po zaskakujących danych GUS w oczekiwaniach pojawiła się dodatkowa podwyżka o około 0,25 pkt proc., która zniknęła po wypowiedziach prezesa NBP. Także ekonomiści zdania nie zmieniają. Ci, którzy sądzili, że RPP podwyższy stopy procentowe w listopadzie, wciąż uważają to za prawdopodobne, a ci, którzy zakładali, że stanie się to w 2022 r., też znajdują dla tego scenariusza potwierdzenie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.