Banki

UOKiK: Idea Bank łamał prawo przy oferowaniu obligacji GetBacku

Z przeprowadzonego przez urząd postępowania wynika, że pracownicy Idea Banku wprowadzali swoich klientów w błąd przy sprzedaży obligacji windykatora.
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

UOKiK wszczął postępowanie wobec Idea Banku w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu do urzędu wpłynęło ponad 520 skarg, z których wynikało, że pracownicy Idea Banku opisywali obligacje GetBacku jako gwarantowany zysk lub że dostęp do ich zakupu jest limitowany. "Urząd nie ma wątpliwości, że konsumenci podczas sprzedaży przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBacku byli wprowadzani w błąd. Świadczą o tym zebrane liczne dowodowy. Podczas kontroli w siedzibie banku pracownicy UOKiK przesłuchali kilku członków zarządu, menadżerów oraz dyrektorów sprzedaży. Ich oświadczenia, informacje uzyskane od sprzedawców oraz znaleziony materiał został skonfrontowane z zeznaniami i zawiadomieniami poszkodowanych. Dzięki temu urząd odtworzył proces sprzedaży" - relacjonuje UOKiK. Klienci, którzy chcieli zapoznać się z dokumentami byli przekonywani, że oferta jest limitowana.

Na razie UOKiK podjął decyzję częściową co oznacza, że postępowanie administracyjne przeciwko Idea Bankowi nie zostało jeszcze ostatecznie zakończone. Prezes UOKiK w końcowej decyzji rozstrzygnie o pozostałych zarzutach związanych z tzw. missellingiem, czyli oferowaniem obligacji GetBacku konsumentom w sposób niedostosowany do ich potrzeb. Gdyby zarzuty się potwierdziły, spółce grozi kara do 10 proc. obrotu i konieczność usunięcia skutków niekorzystnych praktyk. Co oznacza decyzja urzędu dla klientów?

Co oznacza decyzja urzędu dla klientów? Na odwołanie Idea Bank ma miesiąc. "Prawomocna decyzja prezesa UOKiK stwierdzająca naruszenie prawa przez przedsiębiorcę ma charakter prejudykatu" - przekonuje urząd. Oznacza to, że ustalenia urzędu co do faktu stosowania praktyki są wiążące dla sądów powszechnych w przypadku rozpatrywania indywidualnych spraw z udziałem konsumentów. Na decyzję UOKiK konsumenci mogą się także powołać przy składaniu reklamacji.

Do decyzji UOKiK odniósł się już Idea Bank. „Idea Bank otrzymał dziś decyzję UOKiK. Po zapoznaniu się z treścią tego dokumentu zostanie podjęta decyzja co do ewentualnych dalszych kroków. Pragniemy ponownie podkreślić, że Idea Bank był tylko jednym z podmiotów uczestniczących w procesie dystrybucji obligacji GetBack SA, a łączna wartość obligacji uplasowanych na rynku przez tę spółkę kilkukrotnie przekracza wartość obligacji, w których sprzedaży uczestniczył Idea Bank” – napisano w oświadczeniu. Bank przypomina, że w lipcu 2018 r. złożył zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez kilkunastu byłych pracowników i współpracowników banku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.