Analizy

#WykresDnia: Niemiecki przemysł w zapaści

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wyniosła w październiku -5,3 proc. i była najniższa od 10 lat – zwraca uwagę Wojciech Białek.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w październiku o 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, mocniej niż we wrześniu, kiedy spadek wyniósł 0,6 proc. Analitycy tymczasem spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. W skali roku spadek wyniósł 5,3 proc., więcej niż oczekiwania ekonomistów, które wynosiły średnio 3,6 proc. – podkreśla w swojej analizie Wojciech Białek, analityk finansowy. Na dodatek zamówienia dla niemieckiego przemysłu spadły w październiku o 5,5 proc. rok do roku, mocniej niż we wrześniu.>

Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami, niekończące się zamieszanie wokół brexitu, problemy branży motoryzacyjnej to główne powody kiepskiej kondycji przemysłu naszych zachodnich sąsiadów. To generalnie złe sygnały dla polskiego przemysłu, jako że Niemcy są największym odbiorcą naszego eksportu. Niepokoić powinna zwłaszcza ta ostatnia kwestia, czyli kłopoty branży motoryzacyjnej: mamy w kraju wielu podwykonawców niemieckich koncernów i fabryk, produkujących części samochodowe.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.