Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju

Niemiecka produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. w maju w porównaniu z kwietniem, podczas gdy analitycy oczekiwali 0-proc. wzrostu. Najbardziej przyczyniły się do tego przemysł motoryzacyjny i produkcja energii.

Publikacja: 07.07.2025 12:57

Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Produkcja w przemyśle w ujęciu realnym (po uwzględnieniu cen) wzrosła o 1,2 proc. w maju 2025 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca, po uwzględnieniu czynników sezonowych i kalendarzowych, zgodnie z wstępnymi danymi Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis). Mniej zmienne porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że produkcja była o 1,4 proc. wyższa w okresie od marca 2025 r. do maja 2025 r. niż w poprzednich trzech miesiącach. Po rewizji wyników tymczasowych produkcja spadła o 1,6 proc. w kwietniu 2025 r. w porównaniu z marcem 2025 r. (dane wstępne: -1,4 proc.). W porównaniu z majem 2024 r. produkcja wzrosła o 1,0 proc. w maju 2025 r., po uwzględnieniu efektów kalendarzowych.

– Dane przemysłowe z maja sugerują, że w niemieckim przemyśle jest coś więcej niż tylko amerykańskie „ładowanie z przodu". Jest za wcześnie, aby dać zielone światło, ale oznaki przynajmniej cyklicznego odbicia, choć z niskich poziomów, rosną – podkreślają ekonomiści ING.

Czytaj więcej

Niemiecki import tanieje, eksport drożeje

Motoryzacja i energia: znaczny wzrost produkcji

Pozytywny rozwój produkcji w maju 2025 r. był spowodowany wzrostem obserwowanym w przemyśle motoryzacyjnym (+4,9 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem) i produkcji energii (+10,8 proc.). Wzrost produkcji w przemyśle farmaceutycznym (+10,0 proc.) również miał pozytywny wpływ na ogólny wynik. Natomiast spadek w budownictwie (-3,9 proc.) miał negatywny wpływ.

W maju 2025 r. produkcja w przemyśle z wyłączeniem energii i budownictwa wzrosła o 1,4 proc. w porównaniu z kwietniem 2025 r., po dostosowaniu sezonowym i kalendarzowym. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 4,1 proc., a dóbr konsumpcyjnych – o 0,5 proc. Produkcja dóbr pośrednich spadła jednak o 2,1 proc.

W porównaniu z majem 2024 r. produkcja w przemyśle z wyłączeniem energii i budownictwa wzrosła również o 1,4 proc., po dostosowaniu kalendarzowym.

Czytaj więcej

Nie będzie szerszej obniżki podatku od energii elektrycznej w Niemczech

Słabo w energochłonnych gałęziach przemysłu

Produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu spadła o 1,8 proc. w maju 2025 r. w porównaniu z kwietniem 2025 r., po wyeliminowaniu efektów sezonowych i kalendarzowych. Porównanie trzech miesięcy do trzech miesięcy wykazało, że produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu była o 0,7 proc. wyższa w okresie od marca 2025 r. do maja 2025 r. niż w poprzednich trzech miesiącach. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu spadła o 4,8 proc. w maju 2025 r. w porównaniu z majem 2024 r.

Silniejsze euro i napięcia handlowe to ryzyko dla przemysłu

– Od początku roku przemysł nadawał obiecujące sygnały wskazujące na przynajmniej cykliczne odbicie: cykl zapasów obrotowych – zauważają ekonomiści ING. Jak wyliczają, zamówienia przemysłowe w końcu zaczęły się poprawiać, a zapasy zaczęły spadać. Zjawisko to nasiliło się jeszcze bardziej pod koniec pierwszego kwartału, gdy Stany Zjednoczone zaczęły zamawiać produkty z Niemiec w oczekiwaniu na zbliżające się cła.

– Jednak według danych z ankiety pozytywny zwrot cyklu zapasów zakończył się nagle w czerwcu – zapasy ponownie wzrosły, a pozycje zamówień osłabły, co nasuwa pytanie, czy cykl zapasów obrotowych był raczej wynikiem wstępnego zamawiania, a nie zjawiskiem cyklicznym – zastanawiają się.

Patrząc w przyszłość – a werdykt w sprawie cyklu zapasów wciąż nie został rozstrzygnięty – niemiecki przemysł i cała gospodarka nadal znajdują się w trakcie dwóch bardzo różnych wydarzeń. W bliższej perspektywie ryzyko spadkowe wyraźnie wzrosło z powodu trwających napięć handlowych, ale także silniejszego euro (które skutecznie działa jak dodatkowa taryfa), a także suchej i gorącej letniej pogody, która spowodowała, że poziom wody w niemieckich rzekach spadł do niemal bezprecedensowo niskiego poziomu o tej porze roku. Mimo to fakt, że niemiecki rząd wdraża swoje plany fiskalne bez żadnych przeszkód, podtrzymuje duże nadzieje na większe inwestycje i silniejszy wzrost w 2026 r. i później.

Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?
Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Gospodarka światowa
Jak Ameryka może teraz przemodelować Bliski Wschód