Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– III kwartał 2020 r. upłynął pod znakiem dynamicznego odbicia koniunktury, czemu sprzyjało otwarcie gospodarki po wiosennym lockdownie. Niestety, IV kwartał przyniósł kolejną falę pandemii i przywracanie części obostrzeń epidemiologicznych. W efekcie oznacza to ponowne pogorszenie wyników gospodarczych – przewiduje Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao. Zwraca jednak uwagę, że choć skala i zakres pandemii jesienią są nieporównywalnie poważniejsze niż wiosną, to jej konsekwencje gospodarcze będą jednak mniej poważne. – Po pierwsze, jesienne obostrzenia epidemiczne były mniej dotkliwe od wiosennych. Po drugie, nie notuje się tak poważnych zakłóceń w łańcuchach dostaw jak wiosną. Po trzecie, firmy są lepiej przygotowane do funkcjonowania w reżimie sanitarnym – wskazuje. Jego zdaniem w IV kwartale gospodarcze skutki pandemii będą najbardziej odczuwalne w tych sektorach gospodarki, gdzie obowiązują największe obostrzenia, w szczególności w przypadku zakwaterowania, gastronomii oraz handlu. Relatywnie dobrze powinien natomiast radzić sobie przemysł. jim
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.