Analizy

#WykresDnia: Niemcy oszczędzają

Depozyty detaliczne przekroczyły w październiku 2,5 bln euro, chociaż coraz więcej banków pobiera odsetki karne.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

W październiku Niemcy wpłacili na swoje konta kolejne 21 mld euro, najwięcej od maja. W ciągu siedmiu miesięcy depozyty detaliczne wzrosły aż o 107 mld euro.

Tymczasem już ponad 300 banków w Niemczech nalicza obecnie niektórym klientom ujemne stopy procentowe. Niektóre z nich to duże globalne banki, w tym Deutsche Bank, Commerzbank i ING. Banki w Niemczech w coraz większym stopniu przerzucały ciężar ujemnych stóp procentowych na swoich klientów po tym, jak Europejski Bank Centralny (EBC) przyjął politykę ujemnych stóp procentowych. Po obniżeniu jednej z głównych stóp procentowych do poziomu ujemnego w czerwcu 2014 r., EBC stopniowo obniżał stopę depozytów, aż do osiągnięcia we wrześniu 2019 r. obecnego poziomu -0,5 proc.

Niemiecki portal porównawczy produktów finansowych Biallo przeprowadził badanie dotyczące 1300 banków i kas oszczędnościowych w Niemczech. Okazało się, że ponad 300 instytucji finansowych pobiera od niektórych swoich klientów ujemne odsetki. Spośród tych banków prawie 200 z nich nakłada ujemne stopy procentowe na klientów prywatnych. Stawki i warunki różnią się w zależności od banku.

Założyciel Biallo, Horst Biallo, podkreślił, że fala ujemnych stóp procentowych, która obecnie przetacza się w stronę oszczędzających, stale rośnie. Prawie 30 banków i kas oszczędnościowych tylko od początku października wprowadziło tzw. opłatę powierniczą. Wyjaśnił, że banki i kasy oszczędnościowe zazwyczaj unikają określenia „odsetki ujemne" lub „odsetki karne" - wolą mówić o tak zwanej "opłacie za utrzymanie".

Zauważając, że więcej banków obciąża swoich klientów biznesowych i korporacyjnych ujemnymi stopami procentowymi niż klientów prywatnych, Biallo podkreślił, że „Tylko w tym roku ponad 150 banków i kas oszczędnościowych wprowadziło ujemne stopy procentowe dla klientów prywatnych". Każdy bank ustala własne warunki dotyczące rachunków obciążonych ujemnymi stopami procentowymi, przy czym najczęstszym rodzajem rachunków są rachunki o saldzie powyżej 100 000 euro. Większość banków stosuje również ujemne stopy procentowe do nowych rachunków, ponieważ niemieckie prawo wymaga zgody klientów na nałożenie ujemnych stóp procentowych na istniejące rachunki.

Wśród globalnych banków na liście ujemnych stóp procentowych Biallo są Comdirect, Commerzbank, DAB BNP Paribas, Deutsche Bank, DKB, Donner und Reuschel, Ethikbank, Fidor Bank, Flatex Bank, GLS Bank, ING, Norisbank i Postbank. Większość z nich stosuje oprocentowanie -0,5 proc. na rachunkach o saldach o różnych kwotach.

Inne banki na liście Biallo to Bank 1 Saar, Berliner Sparkasse, Brandenburger Bank, Bremische Volksbank, Eckernförder Bank, Erfurter Bank, Kasseler Sparkasse, Münchner Bank, Raiffeisenbank Eifeltor, Sparkasse Aachen, Sparkasse Landshut i inne. Bank 1 Saar pobiera -0,75 proc. od rachunków powyżej 100 000 euro - jest to najwyższa kara pobierana przez niemiecki bank.

ujemne stopy procentowe również wprowadziły niektóre z największych banków w Niemczech. Ostatnim dużym bankiem, który to zrobił, jest ING. Zgodnie z cennikiem i usługami banku opłata za przechowywanie w wysokości 0,5 proc. będzie naliczana od 1 lutego 2021 r. w przypadku rachunków bieżących otwartych po 4 listopada, jeśli ich saldo przekracza 100 000 euro.

Deutsche Bank pobierał już od niektórych klientów opłatę za przechowywanie w wysokości 0,5 proc. na rachunkach bieżących o saldzie powyżej 100 000 euro. W swoich warunkach świadczenia usług Deutsche Bank napisał, że „zgodzi się na stosowanie tych specjalnych warunków i obowiązek uiszczenia opłaty za przechowywanie oddzielnie z klientem".

Commerzbank wprowadził opłatę depozytową w wysokości 0,5 proc. dla depozytów powyżej 250 tys.euro na koniec roku obrotowego 2019. Biallo zauważył, że ujemne oprocentowanie dotyczy rachunków otwartych po 1 lipca, a próg depozytów został obniżony 1 października do 100 000 euro.

Stowarzyszenie Banków Niemieckich, główna grupa lobbująca na rzecz niemieckiego sektora finansowego, wezwała EBC do ponownego rozważenia polityki dotyczącej ujemnych stóp procentowych. Hans-Walter Peters, prezes stowarzyszenia ostrzegł, że więcej banków będzie zmuszonych obciążać swoich klientów ujemnymi stopami procentowymi.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.