Analizy

Duży wzrost obrotów na całym rynku pomaga zmniejszyć średni spread mniejszych spółek

Jednym z niewielu pozytywnych skutków pandemii jest duży wzrost obrotów na GPW, do czego przyczynili się m.in. inwestorzy indywidualni, którzy po przecenie z wiosny i w obliczu de facto zerowego oprocentowania lokat zwrócili się ku polskiemu rynkowi akcji.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński
Foto: GG Parkiet

Po trzech kwartałach tego roku obroty akcjami na GPW wyniosły ponad 194 mld zł, czyli o jedną trzecią więcej niż rok temu. Jeszcze lepszy i wyjątkowo dobry okazał się październik – w dużym stopniu dzięki debiutowi Allegro – kiedy obroty wyniosły aż 46,8 mld zł, czyli o 190 proc. więcej niż rok temu. Wyższe obroty powinny pozytywnie wpłynąć na płynność. Biorąc pod uwagę 40 i 80 najbardziej popularnych firm na GPW pod względem wartości obrotów (poza WIG20), co powinno w większości odpowiadać spółkom z mWIG40 i sWIG80, widać poprawę. Głównie dotyczy ona firm z sWIG80 – średni spread we wrześniu i październiku tego roku wyniósł odpowiednio 139 i 137 pkt baz., czyli mniej niż rok temu, gdy było to 152 i 156 pkt baz. W przypadku mWIG40 średni spread wyniósł we wrześniu i październiku odpowiednio 70 i 76 pkt baz., niemal tyle samo co rok temu. Pomóc w zmniejszeniu spreadu mógł program wsparcia analitycznego, ale prawdopodobnie większe znaczenie miał wzrost obrotów na całym rynku (choć zmniejszenie spreadu firm objętych wsparciem analitycznym jest widoczne). Pierwotnie program obejmował jedynie spółki z mWIG40 lub sWIG80, ale w połowie roku spektrum zostało poszerzone. W edycji uzupełniającej może to być każda firma z głównego rynku GPW, z wyjątkiem WIG20. Jedynym warunkiem jest brak wydanej rekomendacji giełdowej dla danej spółki w ostatnim roku. MR

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.