Analizy

#WykresDnia: Wszyscy sprzedają złoto!

Traderzy zgłaszają duży odpływ ze złotych funduszy ETF, co spowodowało presję na sprzedaż tego metalu.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Kontrakty terminowe na złoto wzrosły w piątek, ale zakończyły się tygodniową stratą po kolejnym słabym tygodniu handlu. Grudniowe wzrosły o 10,90 USD, czyli 0,6 proc., i osiągnęło poziom 1872,40 USD za uncję. Ceny spadły o 0,7 proc. od poprzedniego piątku. Złoto spadło do 1869 USD za uncję w handlu po godzinach. Handlowcy zgłaszali duży odpływ ze złotych funduszy ETF, co spowodowało presję na sprzedaż tego metalu. Nadchodzący tydzień będzie skrócony do trzech dni, z powodu czwartkowego Święta Dziękczynienia w USA, a następnie zbliżającego się święta i Czarnego Piątku, kiedy rozpocznie się cała wielka sprzedaż detaliczna. Podczas gdy rynki będą otwarte, wolumeny będą niskie, a dla wiele osób będzie to długi weekend.

Ceny złota w Indiach spadały drugi tydzień z rzędu, ponieważ optymizm co do szczepionki przeciwko wirusowi COVID i niepewność co do pakietu stymulacyjnego w USA osłabiły światowe stawki. W piątek, kontrakty terminowe na złoto na MCX zakończyły się o 0,5 proc. wyższą kwotą do 50,260 rupii za 10 gramów, podczas gdy cena srebra wzrosła o 1,2 proc. i wyniosła 62 260 rupii za kg. Jednak w ciągu tygodnia ceny złota zakończyły się niżej o 700 rupii za 10 gramów na rynkach indyjskich, podczas gdy srebro spadło o 1500 funtów za kg.

Korekta cen pomogła w pobudzeniu zakupów na indyjskim rynku detalicznym złota w tym tygodniu, podał Reuters, chociaż premie nieznacznie spadły w porównaniu z poprzednim tygodniem. Dealerzy naliczali premię w wysokości około 2 USD za uncję w stosunku do oficjalnych cen krajowych, w porównaniu z 4 USD w zeszłym tygodniu. Ceny złota w Indiach obejmują 12,5 proc. importu i 3 proc. podatku GST. W sierpniu złoto osiągnęło rekordowy poziom 56 200 funtów za 10 gramów.

W zeszłym tygodniu inwestorzy przestawili się na bardziej ryzykowne aktywa, wpompowując 27 miliardów dolarów w fundusze kapitałowe, ponieważ pozytywne informacje o szczepionkach na COVID-19 doprowadziły do ??euforycznego kupowania akcji w najbardziej dotkniętych kryzysem sektorach, takich jak banki, turystyka i rekreacja oraz ropa, napisał BofA w piątek.

Powołując się na dane z EPFR bank podał, że wpływy do światowych akcji w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły do ??71,4 mld USD, największego w historii. Przepływy były zdominowane przez akcje z USA i rynków wschodzących. Mimo to inwestorzy nie byli gotowi do rezygnowania z akcji zaawansowanych technologii, które w zeszłym tygodniu odnotowały napływ 2,4 miliarda dolarów.

Run na akcje skłonił inwestorów do wyprzedaży złota za 4 miliardy dolarów, co jest największym odpływem w historii. Żółty metal ma zakończyć rok 2020 z najlepszymi rocznymi wynikami od 2010 roku. Bank radził jednak klientom „sprzedawać wiadomości o szczepionkach".

Wśród surowców gwiazdą zeszłego tygodnia była miedź - ceny Comex zakończyły się na poziomie 3,26 USD za funt, najwyższym od kilku lat, co oznacza wzrost o 3,5 proc. w ciągu tygodnia. W handlu po godzinach przybyły kolejne 3 centy za funt. Wcześniej w ciągu dnia cena miedzi LME wyniosła 7 2377,50 USD za tonę, najwięcej od czerwca 2018 r. To wzrost o 4,2 proc. w ciągu tygodnia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.