Analizy

#WykresDnia: BlackRock pożera świat

Największy oferent funduszy ETF zarządza obecnie aktywami o wartości 7,8 bln dolarów, o 12 proc. więcej rok do roku.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Aktywa zarządzane przez BlackRock wzrosły do ??rekordowego poziomu 7,8 bln USD w trzecim kwartale, ponieważ odbicie na rynkach finansowych, które rozpoczęło się w marcu, pomogło zarządzającemu funduszem przekroczyć prognozy przychodów i zysków. Przychody wzrosły o 18 proc. w porównaniu z rokiem 2019 do 4,37 miliarda dolarów, podczas gdy dochód netto wzrósł o ponad jedną piątą do 1,36 miliarda dolarów.

Firma BlackRock z siedzibą w Nowym Jorku odnotowała zysk na akcję w wysokości 9,22 USD po skorygowaniu i rozwodnieniu za trzeci kwartał, przekraczając oczekiwania analityków ankietowanych przez Bloomberg.

Marża operacyjna firmy osiągnęła rekordowy poziom 47 proc. w tym okresie, o jeden punkt procentowy powyżej poprzedniego wysokiego poziomu osiągniętego rok temu. To znacznie wyprzedza rywali w branży i podkreśla silną globalną obecność BlackRock w systemie finansowym.

„Nie sądzę, by ktokolwiek wierzył, że marże utrzymają się na poziomie tych 47 procent", powiedział Larry Fink, dyrektor generalny BlackRock w wywiadzie dla Financial Times. Firma „nie daje rady" i będzie inwestować we wzrost, zwłaszcza w technologię - powiedział. „Jeśli uważamy, że inwestycja się opłaci w dłuższej perspektywie, inwestujemy" - dodał.

W trzecim kwartale firma uzyskała wpływy netto w wysokości 129 mld USD , co oznacza wzrost jej aktywów powyżej poprzedniego rekordu 7,4 bln USD osiągniętego w czwartym kwartale ubiegłego roku. Dzieje się tak po tym, jak pozyskała 100 miliardów dolarów nowych pieniędzy w drugim kwartale. Wpływy z trzeciego kwartału obejmowały 47 miliardów dolarów do aktywnie zarządzanych funduszy, co czyni go jednym z najlepszych kwartałów w ostatnich latach i pomogło wypchnąć aktywa funduszy akcyjnych powyżej 2 bln dolarów.

Akcje BlackRock wzrosły w tym roku o ponad 20 proc. i po ostatniej publikacji wyników osiągnęły jeszcze bardziej rekordowy poziom, a we wtorek akcje wzrosły o 4,3 proc. w porównaniu z 2-procentową stratą dla zarządzających funduszami z indeksu S&P 500.

„To prawie Amazon zarządzania aktywami" - powiedział Kyle Sanders, analityk usług finansowych w Edward Jones. „To punkt kompleksowej obsługi dla wielu klientów. W tym kwartale wszystko poszło zgodnie z planem ".

W marcu BlackRock otrzymał od Rezerwy Federalnej mandat na zakup długu korporacyjnego, w tym własnych funduszy giełdowych o stałym dochodzie. Kredyty ETF BlackRock wzrosły w aktywach po wiadomościach o nominacji, co doprowadziło do krytyki porozumienia pomimo zniesienia przez BlackRock opłat za pieniądze, które bank centralny inwestuje w swoje produkty.

BlackRock wygenerował również 282 mln USD przychodów z usług technologicznych, co stanowi wzrost o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma przypisała wzrost wyższym przychodom ze swojej platformy Aladdin, która łączy inwestorów instytucjonalnych, konkurencyjnych zarządzających funduszami i klientów korporacyjnych z rynkami i pomaga im mierzyć ryzyko. System stanowi zaledwie ułamek przychodów BlackRock, ale pozwolił grupie na dywersyfikację dzięki solidnym umowom abonamentowym.

W styczniu BlackRock zajęła zdecydowane stanowisko w sprawie zmian klimatycznych, rezygnując z udziałów w niektórych spółkach paliw kopalnych i wskazując, że podejmie ostrzejsze stanowisko w stosunku do firm, które posiada za pośrednictwem swoich funduszy.

Zarządzający funduszem ukarał 53 spółki na corocznych spotkaniach w tym roku za zmiany klimatyczne, ale spotkał się z krytyką i z poparciem zaledwie 6 procent głosów akcjonariuszy związanych z klimatem w ciągu roku do czerwca, w porównaniu z 8 procentami w roku poprzednim, według danych Proxy Insight.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.