Analizy

#WykresDnia: Najbardziej zatłoczone pozycje

Z sondażu zarządzających funduszami, który robi BofA, status "najbardziej zatłoczonej pozycji" od roku ma długa pozycja na spółkach technologicznych.
Foto: Bloomberg
Foto: parkiet.com

Przez ostatnie 25 lat Bank of America przeprowadzał ankiety wśród zarządzających funduszami na temat tego, jak pozycjonują swoje portfele. Według biuletynu DealBook, kiedy pojawia się konsensus, zdaniem ankieterów banku, inwestorzy generalnie zyskują, stawiając przeciwko niemu. Na potrzeby wrześniowego raportu BofA przeprowadził ankietę wśród 224 panelistów, zarządzających aktywami o wartości 646 miliardów dolarów.

Zgodnie z wrześniowym badaniem Global Fund Manager Survey przeprowadzonym przez Bank of America Merrill Lynch, inwestorzy profesjonalni zmieniają swoje pozycje po „niesamowitym wzroście" od marcowych minimów na giełdzie.

Najbardziej kontrariańskie transakcje, jakich dokonują w tej chwili, to nękana kłopotami Wielka Brytania, energetyka i banki, podczas gdy amerykańska technologia i opieka zdrowotna to najpopularniejsze długie pozycje. W rzeczywistości, długa amerykańska technologia jest „najbardziej zatłoczoną branżą wszechczasów", jak wykazało badanie.

Świeża bańka technologiczna jest teraz numerem dwa, na które powołują się zarządzający funduszami, ustępując jedynie drugiej fali infekcji Covid-19. Trzecim zagrożeniem są zbliżające się wybory w USA.

Menedżerowie zmieniają swoje pozycjonowanie w bardziej cykliczne obszary (z wyjątkiem energii i akcji banków), przy czym alokacje na akcje spółek o małej kapitalizacji i wartości są najwyższe od stycznia 2018 r. We wrześniu 14 proc. inwestorów profesjonalnych netto stwierdziło, że uważają, że osiągają wyniki lepsze od spółek o małej kapitalizacji, co jest najniższą perspektywą dla spółek o dużej kapitalizacji od lipca 2018 r.

Na poziomie regionalnym akcje amerykańskie są bardziej uprzywilejowane w porównaniu z Europą, Wielką Brytanią i rynkami wschodzącymi.

Ponad połowa (58 proc.) inwestorów twierdzi, że rozpoczęła się nowa hossa, w porównaniu z 25 proc. w maju, a większość przewiduje, że światowy gospodarka urośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Po raz pierwszy od lutego więcej inwestorów twierdzi, że znajdujemy się we wczesnej fazie cyklu, a nie w recesji.

18 proc. netto zarządzających funduszami ma przeważone akcje, ale to sprawia, że ??są one „dalekie od niebezpiecznie zwyżkowych", twierdzą analitycy BofAML.

Poziom gotówki podskoczył nieznacznie do 4,8 proc., ponieważ zarządzający funduszami nie dali się nabrać możliwości zakupu, ale na tym poziomie nadal są poniżej progu „strachu" wynoszącego 5 proc. i znacznie poniżej progu „chciwości" wynoszącego 4 proc..

Inwestorzy przewidują, że szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dostępna w pierwszym kwartale przyszłego roku i będzie to najprawdopodobniej wyzwalacz dla wyższych rentowności obligacji, wynika z ankiety. Około 41 proc. ankietowanych zarządzających funduszami stwierdziło, że szczepionka była bardziej niezbędna dla wyższych stóp procentowych niż inflacja, a 37 proc. uważa, że ??wiarygodna szczepionka zostanie ogłoszona do 30 stycznia 2021 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.