Analizy

Giełda. Bratysława może zazdrościć obrotów Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych w Bratysławie wyróżnia się na tle innych europejskich parkietów przede wszystkim niskimi obrotami i kapitalizacją, która na koniec 2018 r. wyniosła 4,8 mld euro.
Foto: Bloomberg

U naszych sąsiadów można jednak zauważyć spore zainteresowanie rynkiem obligacji, który w I połowie 2019 r. osiągnął o wiele większe obroty niż największe spółki notowane na słowackim parkiecie.

W I połowie br. obrót dziesięcioma najbardziej płynnymi spółkami osiągnął wartość 11,53 mln euro, z czego ponad 30 proc. przypadło na Tatra Banka. Inwestorzy w sumie zrealizowali 1021 transakcji. Dla porównania na rynku obligacji obrót wyniósł 151,31 mln euro, a liczba zrealizowanych transakcji wyniosła 2904. Za lwią część odpowiadał obrót dłużnymi papierami J&T Banka, który wyniósł 134,54 mln euro. Łączny obrót zarówno dla rynku akcji jak i obligacji wyniósł 162,84 mln euro i był o 49,61 proc. mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Największą spółką na słowackim parkiecie jest rafineria Slovnaft, której kapitalizacja wynosi 1,67 mld euro. Przychody spółki w 2018 r. wyniosły 3,9 mld euro, a zysk 102 mln euro. Slovnaft jest częścią węgierskiego koncernu MOL, który notowany jest m.in. na giełdzie w Warszawie. Drugi pod względem kapitalizacji jest Tatra Banka, którego wartość sięga 1,58 mld euro, a trzecia Všeobecná úverová banka z kapitalizacją 652 mln euro.

Giełda w Bratysławie zmaga się z problemem spadających obrotów już od kilku lat. W całym 2018 r. wartość obrotu zarówno na rynku akcji, jak i obligacji wyniosła blisko 480 mln euro. Dla porównania, w szczytowym okresie, jakim był 2006 r. obroty wynosiły 26,83 mld euro. Od zawsze jednak rynek obligacji odpowiada za większość obrotów na tym rynku.

Foto: GG Parkiet

Głównym indeksem na parkiecie w Bratysławie jest SAX, który od początku roku wzrósł o 3,8 proc. W jego skład wchodzi siedem spółek, m.in. Tatry Mountain Resorts, która jest notowana również na GPW w Warszawie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.