Analizy

Spółki covidowe biją na głowę rynek

Na GPW nie ma indeksu grupującego spółki zyskujące na pandemii, więc go stworzyliśmy.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

Do portfela takiego WIG-COVID zaliczyliśmy akcje 15 emitentów z szeroko rozumianej branży biotechnologiczno-medycznej. Żeby mieć pełen obraz sytuacji, pod uwagę wzięliśmy też podmioty z NewConnect. Wszystkie uwzględnione spółki w ostatnim czasie informowały o rozwijaniu produktów i usług, mających na celu walkę z pandemią. Stworzony przez nas indeks od początku roku urósł ponadsześciokrotnie. Jeśli chodzi o porównanie jego stopy zwrotu z WIG-iem, to widać przepaść. Indeksowi szerokiego rynku nie udało się nawet powrócić do poziomów z początku roku. Zdecydowanie mniejsza różnica będzie, jeśli porównamy WIG-COVID z NCIndex. Ten ostatni porusza się w mocnym trendzie wzrostowym, a w górę ciągną m.in. spółki biotechnologiczne – te same, którzy zostały uwzględnione w WIG-COVID.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.