Analizy

#WykresDnia: Najbardziej innowacyjne firmy 2021

Boston Consulting Group wytypował na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1600 specjalistów ds. innowacji na całym świecie 50 najbardziej innowacyjnych firm w 2021 roku.
Foto: Adobestock
Foto: parkiet.com

Ten rok obfitował w zmiany wywołane pandemią, które zmieniły priorytety korporacyjne – a jednak innowacyjność pozostaje głównym celem wśród korporacji na całym świecie.

Aby stworzyć ranking 50 najlepszych innowacyjnych firm, BCG wykorzystuje cztery zmienne:

Globalna świadomość marki: liczba głosów od wszystkich dyrektorów ds. innowacji.

Przegląd branżowy: liczba głosów od kadry kierowniczej w branży firmy.

Destrukcyjność branży: Indeks różnorodności służący do pomiaru głosów w różnych branżach.

Tworzenie wartości: Całkowity zwrot z akcji.

Foto: parkiet.com

Drugi rok z rzędu Apple zajmuje pierwsze miejsce na tej liście. Jedną z firm, o której warto wspomnieć, jest Pfizer, powracająca z poprzednich lat, która w tegorocznym rankingu uplasowała się na 10. miejscu. Nic dziwnego, że znalazła się na liście, biorąc pod uwagę jej rolę w walce z COVID-19. We współpracy z BioNTech firma Pfizer wyprodukował szczepionkę COVID-19 w niecały rok. To imponujące, biorąc pod uwagę, że z historycznego punktu widzenia rozwój szczepionek może zająć nawet dekadę.

Pfizer jest tylko jednym z czterech producentów szczepionek na COVID-19, którzy pojawią się na liście w tym roku – Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca również się na niej znalazły.

Tymczasem w zupełnie innej branży: Toyota zajęła 21. miejsce na tegorocznej liście, o 20 miejsc wyżej niż w rankingu z poprzedniego roku. Ten ogromny skok może powodować niedawna inwestycja koncernu w wysokości 400 milionów dolarów w firmę, która ma budować latające samochody elektryczne.

Chociaż często myśli się, że badania i rozwój oraz innowacje są synonimami, ta pierwsza jest tylko jedną z technik innowacji, która pomogła firmom zdobyć miejsce na liście. Inne firmy wprowadzały innowacje na różne sposoby, na przykład usprawniając procesy w celu zwiększenia wydajności. Na przykład w 2021 r. Coca-Cola przeprowadziła analizę swojego portfolio napojów i ostatecznie zmniejszyła swoją listę marek o połowę, z 400 do 200 globalnych marek. Ta zdolność do ograniczania sie i zwrotu w działalności może być przyczyną wzrostu o 20 miejsc od 2020 roku.

Jak wskazuje tegoroczny ranking, innowacyjność przybiera wiele form. Ale chociaż nie ma jednego uniwersalnego podejścia, istnieje jeden dość spójny trend innowacyjny – związek między innowacją a wartością. W rzeczywistości, zgodnie z danymi historycznymi BCG, korelacja między wartością a innowacją wzrosła jeszcze silniej w ciągu ostatnich dwóch dekad. Na przykład w 2020 r. portfel, który teoretycznie został stworzony z najbardziej innowacyjnych spółek BCG, osiągnąłby o 17 proc. lepsze wyniki niż indeks MSCI World Index – co nie miało miejsca w 2005 r. A jednak, pomimo wartości innowacji, wiele firm nie może czerpać korzyści, jakie oferuje innowacyjność, ponieważ nie są gotowe na skalowanie swoich innowacyjnych praktyk.

BCG wykorzystuje kilka wskaźników do oceny „gotowości innowacyjnej" firmy, takich jak siła jej talentów i kultury, ekosystemy organizacji oraz zdolność do śledzenia wyników. Według analizy BCG tylko 20 proc. ankietowanych firm było gotowych do skalowania innowacji.

Co powstrzymuje firmy przed osiągnięciem swojego potencjału innowacyjnego? Największą luką wydaje się być to, co BCG nazywa praktykami innowacyjnymi — takie jak zarządzanie projektami lub zdolność do realizacji pomysłu, który jest zarówno skuteczny, jak i spójny z nadrzędną strategią. BCG twierdzi, że aby przezwyciężyć tę przeszkodę firmy muszą rozwijać „mentalność jednego zespołu", aby zwiększyć współpracę między działami i wyrównać zachęty dla zespołów, tak aby wszyscy dążyli do tego samego celu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.