Analizy

#WykresDnia: Sytuacja sektorowa na GPW

Przynajmniej raz w miesiącu warto sprawdzić, jak przemieszczają się „węże sektorowe”, które zostały przygotowane przez ekspertów BM Alior Banku.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek
Foto: parkiet.com

Na co warto zwrócić uwagę przy analizie powyższego wykresu? Eksperci BM Alior Banku podkreślają, że: 1) sektor energetyczny wygenerował wstępny sygnał wzrostowy (wąż znalazł się w polu A), sektor paliwowy tuż za nim, ale jeszcze bez analogicznego sygnału; 2) sektory górniczy, chemiczny oraz spożywczy zwracają w kierunku pola A (wpełzanie węży w to pole będzie dla nich wstępnym sygnałem wzrostowym); 3) telekomunikacja osiąga coraz mocniej cykliczne maksimum.

Tradycyjnie warto też przypomnieć, jak interpretować „węże sektorowe". Przedstawiona macierz pozwala na monitorowanie technicznej atrakcyjności poszczególnych branż. Na grafice „sektorowe węże" obrazują, jak zmieniała się atrakcyjność danego sektora w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Jeśli wąż wyjdzie z pola D do pola A, to wtedy generowany jest techniczny sygnał kupna dla danego indeksu sektorowego. Z kolei przejście węża z pola A do B oznacza, że dany indeks sektorowy jest relatywnie silniejszy od indeksu WIG, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność danego sektora. Przejście węża z pola B do C oznacza, że generowany jest sygnał sprzedaży (sektor ten jest już wykupiony i notowania zaczynają spadać). A przejście węża z pola z C do D oznacza, że spadający sektor jest dodatkowo słabszy niż indeks WIG.

SAŁ

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.