Analizy

Solidna dziesiątka z NewConnect ostro do przodu

Na rynku alternatywnym są spółki, które od lat systematycznie poprawiają wyniki finansowe. Dla wielu ubiegły rok był rekordowy. Sprawdzamy, jakie mają plany na obecny rok.
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Foto: GG Parkiet

W ubiegłym roku spośród przedsiębiorstw notowanych na rynku alternatywnym większość poprawiła przychody. Mała giełda po raz kolejny została zdominowana pod tym względem przez dwie spółki zajmujące się sprzedażą paliw, czyli Onico oraz Unimot. Łącznie miały one blisko 5,7 mld zł przychodów, czyli prawie 39 proc. obrotów wszystkich firm notowanych na NewConnect.

Regulacje wspierają legalny handel

Jak dobry to był rok dla przedsiębiorstw handlujących paliwami, świadczą również wyniki netto. Zarówno Onico, jak i Unimot zakończyły 12 miesięcy działalności z zyskiem ponad 30 mln zł. – Dużą dynamikę wzrostu przychodów udało nam się osiągnąć dzięki realizowanej strategii zwiększania sprzedaży paliw płynnych, głównie oleju napędowego – wyjaśnia Marcin Zawisza, wiceprezes Unimotu. Dodaje, że wyniki za 2016 r. to efekt działań handlowych, ale również zmian regulacyjnych, czyli tzw. pakietu paliwowego. – Nowe przepisy wprowadzone w połowie roku ograniczyły działalność szarej strefy i dodatkowo zwiększyły popyt na legalnie sprzedawane paliwa w III i IV kwartale. Firma zakończyła właśnie ofertę publiczną akcji. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie kapitału obrotowego i inwestycje w rozwój sieci stacji paliw pod marką AVIA. – Do 2020 r. chcemy kierować siecią około 100 stacji pod tą marką. W tym roku ruszy również aplikacja mobilna tankuj24 do zakupów paliwa – zapowiada Zawisza.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.