Analizy

#WykresDnia: Krótka sprzedaż pod lupą nadzoru

SEC tropi oszustwa w postach w mediach społecznościowych, które windowały kurs GameStop i innych firm.
Foto: AFP
Foto: parkiet.com

Śledczy amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd przeczesują posty w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych pod kątem oznak, że oszustwa odegrały rolę w oszałamiających wahaniach cen akcji GameStop Corp., AMC Entertainment Holdings Inc. i innych firm. Analiza jest prowadzona równolegle z przeglądem danych handlowych, aby ocenić, czy takie posty były częścią manipulacji mającej na celu podniesienie cen akcji, wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Regulator szczególnie poluje na dezinformację, która ma na celu niewłaściwe nastawienie rynku.

Dominuje narracja, że ??krótkodystansowcy na Wall Street zostali przyłapani na płaskich nogach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, gdy inwestorzy detaliczni zrzeszali się za pośrednictwem forów dyskusyjnych Reddit i kupowali akcje, na które obstawiały fundusze hedgingowe. Jednak niektórzy uczestnicy rynku, w tym słynny short-seller Carson Block zaczęli spekulować, że short squeeze, które doprowadziły GameStop, AMC i inne akcje do niebotycznych wyżyn, mogły również obejmować profesjonalnych inwestorów, którzy albo skorzystali z szału napędzanego przez Reddit, albo pomogli go podtrzymywać.

SEC nie powiedziała, czy jest coś w teorii Blocka, ale pełniąca obowiązki przewodniczącej Allison Herren Lee powiedziała w oświadczeniu na początku tego tygodnia, że ??agencja przygląda się „zgodności z obowiązkami regulacyjnymi, odpowiednim i spójnym ujawnianiem ryzyka oraz ustaleniem, czy jakiekolwiek oszustwa lub doszło do manipulacji ".

Istnieje również rosnące zaniepokojenie możliwością aktywności botów na czacie Reddit WallStreetBets po tym, jak rzecznik forum powiedział CBS News, że było ich „dużo" i że niektóre posty były blokowane przez automatyczny system moderacji.

Brad Bennett, były szef egzekwowania prawa w zakresie nadzoru maklerskiego w Financial Industry Regulatory Authority, powiedział, że sprawy związane z rozmową o akcjach nie są łatwe, ponieważ często wymagają dowodów, że ktoś istotnie zniekształcił fakty. „Nie jest przestępstwem wejść na stronę internetową i powiedzieć:„Myślę, że cena akcji pójdzie w górę"- powiedział Bennett. „Jeśli ludzie zdecydują się za tobą podążać, to też nie jest to naruszenie prawa ani przestępstwo".

Podczas gdy akcje GameStop gwałtownie spadły w tym tygodniu, rośnie presja na SEC, aby dowiedzieć się, co się stało. Senator Elizabeth Warren, jedna z czołowych krytyków Wall Street w Waszyngtonie, zażądała od SEC zbadania „huśtawek przypominających kasyno". Zarówno Izba Reprezentantów, jak i Senat planują przeprowadzić przesłuchania w sprawie manii rynkowej, która spowodowała duże straty dla niektórych inwestorów detalicznych i zmusiła Robinhood Markets, z której aplikacji korzystało wielu traderów, do zebrania 3,4 miliarda dolarów na pokrycie żądań zabezpieczenia.

Sekretarz skarbu Janet Yellen wezwała również na spotkanie przedstawicieli amerykańskich organów nadzoru finansowego, w tym SEC, podejmując pierwszy publiczny krok w odpowiedzi na zamieszanie.

„Sekretarz Yellen uważa, że ??integralność rynków jest ważna i poprosiła o dyskusję na temat niedawnych wahań na rynkach finansowych oraz tego, czy ostatnie działania są zgodne z ochroną inwestorów oraz uczciwymi i efektywnymi rynkami" - poinformował Departament Skarbu w oświadczeniu.

SEC nie nadzoruje mediów społecznościowych ani forów dyskusyjnych, ale agencja wniosła sprawy przeciwko osobom oskarżonym o składanie fałszywych roszczeń dotyczących akcji w Internecie. W jednym przypadku w 2000 roku agencja skontrolowała piętnastolatka, który kupował akcje małych spółek, a następnie sprzedawał je z zyskiem. Nastolatek zgodził się zwrócić ponad 270 000 dolarów zysku, aby odeprzeć zarzuty. W grudniu SEC pozwała day tradera za podsuwanie fałszywych plotek o firmach.

Jak powiedział Bennett, organy regulacyjne zazwyczaj rozpoczynają swoje dochodzenia, używając algorytmów do przeszukiwania danych, aby spróbować wykryć podejrzanie dobrze zaplanowane transakcje, w tym oznaki, że takie zakłady były skoordynowane. Następnie starają się dopasować te transakcje do postów w mediach społecznościowych, jednocześnie ustalając, kto napisał posty i jaki był ich cel.

„To nie jest coś do rozwiązania w ciągu godzin czy nawet dni" - powiedział Bennett. „To ciężka praca śledcza".

Z powodów, które opisuje Bennett, dochodzenia SEC często trwają miesiące, a nawet lata, więc jest prawdopodobne, że afera GameStop dobiegnie końca, zanim śledztwo się zakończy. Mimo to ustalenia agencji mogą mieć wpływ na rynek detaliczny i prowadzić do zmian w polityce dotyczącej krótkiej sprzedaży, rozliczania transakcji, aplikacji internetowych i zasad ujawniania danych.

SEC przygląda się również, jak domy maklerskie poradziły sobie ze zwiększonymi wolumenami i decydowały się ograniczyć handel podczas gwałtownego wzrostu. Agencja bada, czy firmy przestrzegały zasad i konsekwentnie ujawniały swoim klientom informacje dotyczące ograniczeń transakcji.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.