Akademia inwestycyjna

Małe inwestycje, nadzieja na duże zyski

Przybywa chętnych do udziału w projektach crowdfundingowych. Coraz więcej jest też platform pośredniczących między pomysłodawcą biznesu a osobami skłonnymi wyłożyć pieniądze. Oczywiście obie strony chcą zarobić.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Przed inwestycjami zbiorowymi (poza funduszami inwestycyjnymi), w tym crowdfundingiem, przestrzegała już Komisja Nadzoru Finansowego. Ostrożność zalecali także przedstawiciele banków i firm inwestycyjnych. Inwestorów to jednak nie zraża. A Giełda Papierów Wartościowych do strategii na 2020 r. włączyła Program Firm Partnerskich – Partner Crowdfundigowy GPW.

Kuszące browary

Dowodem na rosnącą popularność zbiorowego inwestowania w rozwojowe projekty są ostatnie kampanie, które zakończyły się sukcesem. Na przykład w ciągu zaledwie 36 dni Tenczyńskiej Okovicie należącej do Janusza Palikota udało się zgromadzić 4,18 mln zł. W 190 tys. akcji po 22 zł zainwestowało 1339 osób. Ludzie ci wierzą, że wskrzeszenie tradycyjnej małopolskiej gorzałki w Browarze Tenczynek i otwarcie w historycznych piwnicach browaru taproomu, w którym będzie można degustować świeżo warzone i starzone w beczkach piwa, przyniesie zyski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.