Innowacje drogą do sukcesu

Magdalena Zawadzka, partner w CRIDO, Hype Innovation Partner Marta Kolimaga, menedżer w CRIDO, Hype Innovation Partner

Publikacja: 05.02.2019 17:00

Innowacje drogą do sukcesu

Foto: materiały prasowe

materiały prasowe

Jak stworzyć warunki do powstawania innowacji w firmie?

Potrzebny jest plan działania – strategia innowacji, która będzie stanowiła roadmapę dla uruchamianych programów na innowacje. Strategia powinna być spójna z długoterminowymi kierunkami rozwoju przedsiębiorstwa i ogólnie dostępna dla wszystkich pracowników.

Strategia to tylko początek. Aby ją wdrożyć, należy zabezpieczyć odpowiednie zasoby – ludzkie oraz techniczne. Ważne jest zidentyfikowanie osób i funkcji odpowiedzialnych za realizację strategii innowacji. Spora część przedsiębiorstw tworzy dedykowany zespół ds. innowacji – odrębną komórkę organizacyjną odpowiedzialną za wdrożenie strategii poprzez organizowanie oraz koordynowanie wybranych programów czy kampanii innowacji. Nie można jednak zapominać, że taki zespół nie jest i nie powinien być jedynym odpowiedzialnym za innowacje w firmie, ponieważ to ludzie z całej organizacji, a także spoza tworzą innowacje. Skuteczność działań wewnętrznego zespołu innowacji zależy od sposobu umocowania w organizacji, dlatego tworząc tego typu strukturę, warto zapewnić wysoki stopień niezależności jednostki np. poprzez raportowanie bezpośrednio do organu zarządzającego. Zespół powinien posiadać wyodrębniony budżet, a dostępne środki mogą być wykorzystywane zarówno na rozwój pracowników w zakresie innowacji (np. warsztaty i szkolenia wspierające rozwój kreatywności), jak również realizację programów innowacji. Tutaj warto zaznaczyć, że budżet na realizację i wdrożenie wybranych pomysłów często będzie już w innych jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstwa. Dlatego należy pamiętać o zmianach niezbędnych w całej organizacji – w każdej linii biznesowej czy w każdym departamencie innowacyjność i pozwolenie na popełnianie błędów powinny przeniknąć do DNA organizacji. Z jednej strony jest to kwestia kultury organizacyjnej, ale z drugiej jest to sposób oceny pracowników, w którym pozytywnie oceniamy zgłaszanie inicjatyw i pomysłów, czy rezerwa w budżecie danego wydziału na realizację najlepszych pomysłów.

Skuteczność pracy zespołu mierzona jest wybranymi wskaźnikami. Dlatego istotne jest, aby w przedsiębiorstwie był dostęp do danych umożliwiających monitorowanie efektywności poszczególnych działań i osób zaangażowanych w proces innowacji. W tym zakresie, szczególnie w dużych organizacjach, najlepiej sprawdzają się platformy do zarządzania innowacją online, które pozwalają włączyć szerokie grono odbiorców do programów innowacji oraz zbierać dane o aktywności pracowników, liczbie składanych pomysłów, przypisanych im zasobach, pomysłach przekazanych do realizacji oraz wdrożenia itp. Tego typu rozwiązania stanowią nieocenione narzędzie wspierające efektywne wdrażanie programów innowacji w firmie.

Jak zarządzać innowacjami wewnętrznymi?

Zrównoważone podejście do procesu innowacji wewnętrznych wyodrębnia dwie główne fazy procesu: front-end i back-end. Front-end to etapy dotyczące budowania kampanii i zbierania pomysłów. Tutaj najważniejsze jest duże zaangażowanie wszystkich pracowników wpływające na liczbę zgłaszanych pomysłów. Dobrze, aby była także na tym etapie możliwość współpracy pracowników, która sprzyja wyższej jakości pomysłów. Po etapie zbierania pomysłów następuje jednak dosyć mozolny proces ich oceny, selekcji, opracowania konceptów projektów, przypisania im wskaźników i ostatecznych decyzji, które z nich mają zostać wdrożone, a dalej idąc – monitorowanie realizacji projektów oraz czy rzeczywiście zostały wdrożone, z jakim skutkiem, czyli tzw. back-end of innovation. Dobrze jeśli do tego mamy odpowiednie narzędzia, które porządkują proces, pozwalają go monitorować oraz umożliwiają prowadzenie kilku kampanii na innowacje równolegle. Nie mniej ważna jest jednak komunikacja, począwszy od zbierania pomysłów, a skończywszy na komunikacji rezultatów. Ta końcowa komunikacja sprzyjać będzie wzrostowi zaangażowania pracowników w kolejnych kampaniach.

Kiedy ma sens pozyskiwanie innowacji zewnętrznych?

Każda organizacja działa w określonym otoczeniu i z reguły jest ono ważnym źródłem inspiracji, dlatego pozyskiwanie innowacji z zewnątrz ma sens. Istotna jest jednak weryfikacja, czy organizacja jest gotowa skutecznie pozyskiwać i wdrażać pomysły z zewnątrz. W przypadku dużych przedsiębiorstw wyzwaniem jest kwestia współpracy ze startupami, która może być realizowana w ramach venture scoutingu, akceleracji wewnętrznej czy własnego funduszu CVC (Corporate Venture Capital) stanowiącego oczy i uszy korporacji na zmieniające się otoczenie i nowe technologie. Współpraca z podmiotami zewnętrznymi może być istotnym źródłem korzyści dla firm, jednak należy pamiętać o przygotowaniu organizacji do absorpcji innowacyjnych rozwiązań pochodzących z rynku, zabezpieczając odpowiednie zasoby i zmieniając wybrane procesy w organizacji. Pozyskiwanie innowacji zewnętrznych ma sens zawsze. Pytanie tylko, kiedy rozpocząć tę współpracę, to znaczy, jak się do niej przygotować i w jakiej formie, jakimi sposobami i od kogo pozyskiwać innowacje z zewnątrz. Bez odpowiednich zmian wewnątrz organizacji umożliwiających skuteczne wdrażanie innowacji wszelkie działania związane z ich pozyskiwaniem będą tylko działaniem piarowym.

Inwestycje
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp
Inwestycje
Długie pozycje na rynku gazu wciąż testem charakteru dla inwestorów
Inwestycje
Istota istotności
Inwestycje
Organizacja procesu badania istotności
Inwestycje
Określenie grupy interesariuszy
Inwestycje
Niezbędna dokumentacja