Akademia Parkietu

0bligacje nie tylko dla ostrożnych

Notowane na giełdzie papiery skarbowe i korporacyjne to propozycja dla tych, którzy chcą zróżnicować swój portfel. Stawiając na dużych uznanych emitentów, nie zarobimy dużo, ale zmniejszymy ryzyko.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Kto chce lokować oszczędności w obligacjach, ale tak, żeby było łatwo, bezpiecznie, bez konieczności zakładania rachunku maklerskiego i posiadania wiedzy o rynku papierów dłużnych, powinien wybrać obligacje oszczędnościowe. Są one przeznaczone wyłącznie dla indywidualnych inwestorów. Kupuje się je w PKO BP (lub w biurze maklerskim tego banku), niekoniecznie w placówce; zwłaszcza w czasie epidemii lepiej zrobić to przez internet.

Do wyboru są papiery trzymiesięczne, dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Ci, którzy dostają pieniądze z programu Rodzina 500+, mogą dodatkowo kupić sześcio- albo 12-letnie (do wysokości kwoty, jaką dostali z programu). Jest to niezła propozycja, ponieważ obligacje te są najkorzystniej oprocentowane. Sześciolatki z listopadowej emisji zapewniają 1,5 proc., a dwunastolatki 2 proc. w pierwszym roku. W kolejnych latach do wskaźnika inflacji dodawana jest stała marża: odpowiednio 1,25 i 1,5 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.