Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ludzie oszczędzający dotąd głównie w bankach mogą teraz czuć się zagubieni. Lokaty są praktycznie nieoprocentowane i przynoszą realne straty, a z drugiej strony w czasie pandemii jeszcze wyraźniej widać, jak wielkie znaczenie ma posiadanie oszczędności zapewniających bezpieczeństwo finansowe. Jakie formy lokowania kapitału można by polecić takim osobom?
To zależy od wielu rzeczy, m.in. od tego, jak duży jest kapitał. Jeśli niewielki, to najlepiej skorzystać z oferty funduszy inwestycyjnych: akcji, obligacji skarbowych czy korporacyjnych, rynków surowcowych, metali szlachetnych... Wybór funduszy jest bardzo szeroki. Można też lokować oszczędności w obligacjach Skarbu Państwa. Jest to bezpośrednia alternatywa dla lokat bankowych. Wśród dysponujących większymi środkami popularne jest teraz inwestowanie na rynku nieruchomości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Fenomenalne wzrosty banków są w większości za nami. Ich kursy będą szły bokiem albo rosły o tyle co koszt kapitału. Mam dwóch faworytów - mówi Kamil Stolarski, szef zespołu analiz giełdowych w Santander Banku.
Dynamika wzrostów na warszawskim parkiecie z I półrocza jest nie do powtórzenia, ale nadal widzę szansę na zwyżki w II półroczu – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Część inwestorów stwierdziła, że nie doważają Stanów, bo tam jest dziwny chaos polityczny, za to doważają resztę, która była wcześniej niedoważona, bo kapitał siedział w Stanach podczas hossy AI – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Średnia wskazań maklerów mówi o tym, że w I półroczu 2025 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach wyniósł 13,4 proc. To wynik lepszy niż w całym 2024 r., ale branża maklerska raczej daleka jest od wielkiego entuzjazmu.
Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na GPW w I półroczu wyniósł nieco ponad 13 proc . – szacują przedstawiciele branży maklerskiej. Niby jest lepiej niż rok temu, ale potencjał nadal jest niewykorzystywany.
O obliczu I półrocza na rynkach w dużym stopniu zdecydował dolar - jego konsekwentne osłabienie, przypominające początek poprzedniej kadencji Trumpa, popchnęło w górę rynki wschodzące, na czym skorzystały też polskie akcje. Nasz Portfel edukacyjny notował półrocze najlepsze od... 2009 r.