We wtorek w Polsce wystartowała platforma streamingowa z filmami i serialami należąca do Comcastu i Paramount Global – Skyshowtime.com. Zaproponowana cena promocyjna za dostęp do treści to 12,49 zł, połowa regularnej opłaty miesięcznej. To pokazuje, że aby zjednać sobie internetowego widza, nawet mając w portfelu takie tytuły jak „Top Gun: Maveric” czy obiecując nowych rodzimych treści, trzeba walczyć ceną.
Konkurencja na rynku serwisów streamingowych robi się coraz gorętsza, a sytuacja gospodarcza nie sprzyja wydatkom na kolejne serwisy płatne. Widzą to globalni gracze, obecni również w Polsce.
Również we wtorek koncern Warner Bros. Discovery (WBD, właściciel stacji TVN, a w internecie m.in. HBO Max i Player.pl) powiadomił, że zamierza zbudować największą w Polsce platformę streamingową zarabiającą na reklamie (AVOD). W tym celu kupił od właściciela Grupy Onet domenę VOD.pl, niegdyś bardzo popularną wśród internautów, i zamierza ją na nowo wypromować. Pod tym adresem udostępnia już własne filmy i seriale, znane z ramówki TVN i kin, ale pojawiać mają się również te od giełdowej Grupy Kino Polska TV.
Joanna Nowakowska z agencji Wavemaker przyznaje, że przejęcie domeny VOD.pl to spore zaskoczenie. Ocenia jednak ruch WBD jako dobry. – Zwrot w kierunku modeli reklamowych to obserwowany dziś na całym świecie ruch nadawców i rozmaitych dystrybutorów treści. Nadawcy szukają sposobów, by monetyzować starsze programy i filmy, a marketerzy szukają zasięgów i bezpiecznego otoczenia reklamowego – wskazuje Joanna Nowakowska.
Wydatki na reklamę wideo w polskiej sieci rosną i w br. mogą sięgnąć około 1 mld zł. W przyszłym roku według firmy analitycznej Omdia mają przebić wartość rynku płatnej telewizji. Nowakowska wskazuje, że z badań wynika, że większość użytkowników (64,3 proc.) platform VoD ogląda i nowości, i produkcje starsze.