Za pięć lat Netflix przegoni Polsat Box

Tradycyjna płatna telewizja będzie tracić rynek, ale wolniej, niż się spodziewano, a serwisy streamingowe coraz częściej łączyć siły – przewiduje analityk doradczej firmy.

Publikacja: 03.09.2024 21:21

Za pięć lat Netflix przegoni Polsat Box

Foto: AdobeStock

Firma analityczna Omdia podzieliła się z nami nowymi prognozami dla rynku platform streamingowych i płatnej telewizji Polsce. Dane, które publikowaliśmy już na łamach obejmowały okres do 2028 r. Teraz mamy perspektywę o rok dłuższą i zaktualizowane prognozy na rok 2024.

Omdia o Polskim streamingu: 3 mln abonentów w 5 lat 

Jak podaje Tony Gunnarsson, analityk z Omdia, obecnie jego prognoza na rok bieżący przewiduje, że do końca grudnia liczba abonentów płacących za serwisy streamingowe w Polsce urośnie nie do 11, ale do 12 milionów. Za to grono płacących za tradycyjne usługi telewizyjne skurczy się mniej niż wcześniej przewidywano, a praktycznie pozostać ma stabilne (10,9 mln).

- Do końca 2029 przewidujemy wzrost liczby użytkowników serwisów streamingowych do 14,5 mln. W tym czasie rynek płatnej telewizji skurczy się do 10,8 mln abonentów – podaje Gunnarsson.

To pokazuje, że rynek platform streamingowych ma przed sobą nadal potencjał zrostu, podczas gdy płatna telewizja ma okres zrostu za sobą, ale też i nie będzie notować mocnych spadków – przewiduje analityk Omdia.

Jest i prognoza, która może interesować akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu. W 2029 r. Netflix będzie miał więcej abonentów niż satelitarna platforma Polsat Box (3,4 mln wobec 3,2 mln). Max, czyli platforma właściciela stacji TVN - Warner Bros. Discovery - za 5 lat ma dojść do 2 mln abonentów.

Czytaj więcej

Streaming nie wyparł linearnej telewizji, ale zmienił rynek

Reklamowa ofensywa streamingowych platform

Ważną zmianą na rynku medialnym ma być oferta abonamentu z reklamami ze strony Netfliksa. - Spodziewam się, że Netflix ogłosi w tym roku listę kolejnych krajów, których prowadzi ofertę z reklamami, a wśród nich jestem przekonany, będzie także Polska – mówi Tony Gunnarsson.

Wcześniej przewidywał, że oferta abonamentu z reklamą wejdzie na rynek polski już tym roku, teraz jednak takiej pewności już nie ma. – Chciałbym mieć rację, ale bardziej realne wydaje się, że stanie się to już 2025 r. – mówi.

Analityk: dziwny moment dla streamingu

- Jesteśmy obecnie w dziwnym momencie, w którym wszystkie duże firmy zainwestowały w usługi przesyłania strumieniowego bezpośrednio do konsumentów, głównie w klasycznym modelu Netfliksa. Jednak w ciągu ostatnich 18 miesięcy zaufanie branży do modelu SVOD uległo zasadniczej zmianie: nikt już nie wierzy, że przyszłość telewizji i wideo leży w wielu dużych firmach, z których każda obsługuje usługę SVOD pod własną marką – mówi Gunnarsson.

- W USA istnieje obecnie wiele pakietów konkurencyjnych usług streamingowych obejmujących wyłącznie SVOD (np. pakiet Disney+, Hulu i Max). Mam wrażenie, że cały świat telewizji i wideo czeka, aby dowiedzieć się, jak skuteczne są takie pakiety. Jeśli okaże się, że to jest kierunek rozwoju streamingu, podobne posunięcia zobaczymy nie tylko w USA - dodaje analityk Omdia.

Tu wspomnieć trzeba, że próby pakietowania dostępów do serwisów streamingowych podejmuje w Polsce Cyfrowy Polsat.

Technologie
Państwowa agencja chce przejąć d. spółkę Marka Falenty
Technologie
11 bit studios pozyskało nową grę
Technologie
CD Projekt sforsował poziom 200 zł. Jest najwyżej od czterech lat
Technologie
CD Projekt wkracza na nową drogę
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
To symboliczny moment w grach. CD Projekt ogłasza politykę dywidendową
Technologie
Po Chinach będą kolejne wdrożenia. Cel 100 mln zł sprzedaży XTPL utrzymany