Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dochody, które przeciętnie twórcy dostają ze streamingu muzycznego, są co do zasady niskie, nie do porównania z tantiemami uzyskiwanymi z nadań (TV, radio) – mówi Karol Kościński, dyrektor generalny ZAIKS, komentując wyniki raportu światowej organizacji CISAC (International Confederation of Societies of Authors).
Raport analizuje wysokość wpływów z tantiem ze wszystkich kanałów na całym świecie i pokazuje na danych, jak rynek treści cyfrowych pokonuje dotychczasową potęgę telewizji czy radia. Tantiemy ze wszystkich źródeł osiągnęły nowy rekordowy poziom 13,1 mld euro, co oznacza wzrost o 7,6 proc. Największą siłą napędową są tantiemy z kanałów cyfrowych, które urosły o 9,6 proc., do 4,6 mld euro w 2023 r., zajmują już więc 35 proc. całości dochodów. O 22 proc., do 3,28 mld euro, wzrosły tantiemy z wydarzeń publicznych, natomiast nadawcy telewizyjni i radiowi wypłacili 3,9 mld euro, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadki ilustrują zmianę pokoleniową i odpływ widzów do internetu. Podczas gdy w 2013 r. telewizja i radio odpowiadały za 46 proc. całkowitych wpływów CISAC, to w 2023 r. ten udział spadł do zaledwie 30 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazał najnowsze dane o przenoszeniu numerów telefonicznych w Polsce. Zobacz, kogo wybierali użytkownicy. I od kogo uciekali.
Przychody czterech największych prywatnych nadawców telewizyjnych w Polsce w 2024 r. urosły o niecałe 5 proc. Ich zarobki skoczyły dużo silniej. Jak radzili sobie główni gracze?
Pojawienie się komercyjnych, łatwo dostępnych i tanich modeli klasy GPT sprawiło, że hasło „sztuczna inteligencja” zaczęto odmieniać przez wszystkie przypadki. W którym miejscu jesteśmy i dokąd idziemy?
Spółka podpisała kontrakt o wartości do 113 mln zł. To dwa razy więcej niż wynosi wartość całej firmy na giełdzie. - Będziemy nadal składać oferty w postępowaniach ogłaszanych przez podmioty z sektora publicznego-mówi Piotr Żukowski z zarządu yarrl.
W minionym roku dostawcy usług dostępu do internetu, telefonii i płatnej telewizji zanotowali wzrost przychodów, ale wolniejszy niż w 2023 r. Mniej wydali na inwestycje, w tym w infrastrukturę – wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Poprawiająca się koniunktura makroekonomiczna i łagodzenie polityki pieniężnej pozwalają zakładać, że rynek M&A ponownie wejdzie w fazę ożywienia. Jednak nie będzie to już hurraoptymistyczna cyfrowa hossa, jaką obserwowaliśmy w minionych latach.