Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 23.02.2024 09:26

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Czwarta z kolei zwyżka zapasów ropy naftowej w USA.

Na tle wcześniejszych tygodni, bieżący tydzień na rynku ropy zapisze się najprawdopodobniej jako jeden ze spokojniejszych. Wczoraj ceny ropy zakończyły sesję na delikatnym plusie, który dziś jest równie lekko kontrowany, a notowania ropy w ostatnich dniach wydają się czekać na kolejne impulsy.

Wczoraj na pierwszy plan na rynku ropy wybiły się informacje dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Swój cotygodniowy raport (z jednodniowym opóźnieniem, wynikającym z poniedziałkowego święta w USA) opublikował bowiem Departament Energii. Zaskoczenia nie było – podobnie jak dzień wcześniej sygnalizował Amerykański Instytut Paliw, w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły. Departament wyliczył zwyżkę na poziomie 3,51 mln baryłek i jest to już czwarta tygodniowa zwyżka z rzędu.

Spadły z kolei zapasy benzyny i destylatów, odpowiednio o 294 tys. baryłek i 4,01 mln baryłek. Tu wyniki nieco minęły się z oczekiwaniami, ale zgadzał się kierunek, bowiem spodziewano się w obu przypadkach spadku zapasów. Wynika on z mniejszej aktywności amerykańskich rafinerii, a nawet przestojów w funkcjonowaniu niektórych z nich, spowodowanych wcześniejszymi zamieciami śnieżnymi i uszkodzeniem infrastruktury elektrycznej.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dzisiejsza sesja zapowiada się na globalnych rynkach finansowych spokojnie. Utrzymujący się optymizm na rynkach akcji, relatywna słabość dolara i napięcia polityczne nadal wspierają notowania ropy – niemniej, w kontrze do kupujących nieustannie stoją obawy związane z tempem wzrostu gospodarczego i związanym z nim osłabieniem popytu na ropę.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Neutralny tydzień na złocie.

Pierwsza połowa tygodnia na rynku złota upływała pod znakiem systematycznych zwyżek, wspieranych przez słabość amerykańskiego dolara. Od wczoraj jednak na rynku tym pojawiło się więcej presji strony podażowej, a notowania złota spadają do okolic 2030 USD za uncję z tegorocznych maksimów w rejonie 2044 USD za uncję.

Inwestorzy na rynku złota wyczekują obecnie impulsów związanych z polityką monetarną w Stanach Zjednoczonych, ale póki co komunikaty ze strony Fed wnoszą niewiele. W rezultacie, cena złota jest nadal wspierana przez oczekiwania obniżek stóp procentowych w USA w tym roku, mimo że póki co nie ma pewności co do ich terminu. Na plus dla złota działają także obawy geopolityczne, związane m.in. z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Złoto jest bowiem traktowane jako tzw. bezpieczna przystań na rynkach finansowych.

Ogólnie, notowania złota mają duże szanse na wzrostowy rok, ale najbliższe miesiące mogą przynosić więcej presji podażowej, wynikającej z odkładania obniżek stóp procentowych przez Fed na później. Obecnie prawdopodobieństwo czerwcowej obniżki szacowane jest na 62%, a wielu inwestorów spodziewa się pierwszych obniżek stóp dopiero w drugiej połowie roku.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt